Puchar Davisa: Hiszpanie w półfinale

/ Tomasz Krasoń , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Broniący tytułu Hiszpanie awansowali do półfinału Pucharu Davisa. Przed własną publicznością pokonali 4-1 Austrię i we wrześniu zmierzą się z Amerykanami. Decydujący punkt zdobył David Ferrer, zwyciężając w trzech setach Jurgena Melzera.

Sytuacja Hiszpanów była znakomita już po piątkowym grach singlowych. Dzięki pewnym zwycięstwom Almagro i Ferrera prowadzili bowiem 2-0. Awansu nie udało im się jednak zapewnić już w sobotę – Marcel Granollers i Marc Lopez musieli uznać wyższość Olivera Maracha i Alexandra Peyi w rywalizacji deblistów.

Jak można było przypuszczać, kwestia awansu Hiszpanów do półfinału, została jedynie opóźnienia o jeden dzień. Triumf swojej ekipy przypieczętować miał David Ferrer, któremu przyszło walczyć z Jurgenem Melzerem. Początek spotkania był jednak nerwowy – podwójne błędy serwisowe z obu stron, problemy z podaniem i niewykorzystane szanse break pointowe. Pierwsze przełamanie zakończyła seta – jego autorem był Ferrer, który odebrał serwis Melzerowi w dwunastym gemie. W drugiej odsłonie 29-latek z Walencji poszedł za ciosem. Szybko wyszedł na prowadzenie 3:0 i choć stracił przewagę przełamania, zdołał wygrać 6:3. Nie inaczej było w trzeciej partii. Piąty tenisista świata był po prostu zbyt skuteczny z linii końcowej. Tym razem szala zwycięstwa przechyliła się na jego stronę w końcowej fazie seta – od stanu 2:3 leworęczny Austriak nie zdołał wygrać ani jednego gema. Trwające 2 godziny i 24 minuty spotkanie zakończyło się wynikiem 7:5, 6:3, 6:3.

David Ferrer pozostaje tym samym niepokonany, jeżeli chodzi o występu w Pucharze Davisa na nawierzchni ceglanej. Może pochwalić się imponującym bilansem 14-0.

W ostatnim pojedynku hiszpańsko-austriackiej konfrontacji Nicolas Almagro okazał się lepszy od Alexandra Peyi. W spotkaniu, które nie miało już żadnego wpływu na końcowe rozstrzygnięcie Hiszpan wygrał 7:5, 7:5.

Hiszpania – Austria (Castellon, Hiszpania, kort ziemny) 4-1
Nicolas Almagro – Jurgen Melzer 6:2, 6:2, 6:4
David Ferrer – Andreas Haider-Maurer 6:1, 6:3, 6:1
M. Granollers, M. Lopez – O. Marach, A. Peya 6:3, 4:6, 4:6, 6:7(12)
David Ferrer – Jurgen Melzer 7:5, 6:3, 6:3
Nicolas Almagro – Alexander Peya 7:5, 7:5