Puchar Davisa: cień szansy dla Austriaków

/ Bartosz Cębrzyna , źródło: własne, foto: AFP

Iluzoryczne szanse na awans do półfinału Pucharu Davisa zachowali Austriacy, którzy wygrali deblowe starcie z gospodarzami ćwierćfinałowej rywalizacji, Hiszpanami. W sobotnim zwycięstwie swojej reprezentacji udział mieli Oliver Marach oraz Alexander Peya, zwyciężając parę Marcel Granollers, Marc Lopez 3:6, 6:4, 6:4, 7:6 (12).

Lepiej w mecz weszli jednak zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy sukces zawdzięczali niezwykle wysokiej liczbie niewymuszonych błędów rywali. Austriacy popełnili ich bowiem aż 19 i mimo iż skuteczniej spisywali się zarówno pod siatką, jak i w zagrywaniu piłek wygrywających to zostali oni dwukrotnie przełamani w pierwszej partii i przegrali 3:6.

Drugi set był już zdecydowanie bardziej wyrównany. Wszystko zaczęło się jednak od niezaplanowanej przerwy spowodowanej opadami deszczu. Przerwa ta pozytywnie wpłynęła na duet gości, którzy od stanu 1:1 nie popełniali już wielu błędów i dzięki wysokiemu procentowi wygranych piłek przy pierwszym serwisie wyrównali stan spotkania.

Trzecia partia miała bliźniaczo podobny przebieg do seta numer dwa. Tym razem jednak Austriacy zdominowali rywali zarówno skutecznością wygrywanych piłek przy okazji pierwszego podania, ale i efektywną grą pod siatką.

Najbardziej wyrównana był decydujący set sobotniego starcia, w którym goście mieli co prawda tradycyjnie przewagę w grze pod siatką, lecz ponownie Hiszpanie raz po raz wymuszali na nich błędy swoją agresywną grą. Niezwykle emocjonująca odsłona spotkania obyła się bez przełamań i o losach rywalizacji decydował tie break. Tam zarówno jedni, jak i drudzy mogli zakończyć seta na swoją korzyść, jednak dopiero przy stanie 13-12 i po niespełna 3 godzinach i 39 minutach gry Austriacy zakończyli spotkanie na swoją korzyść.

Goście dali sobie tym samym szansę na sprawienie niespodzianki, jednak trudno oczekiwać, aby występujący czterokrotnie w półfinałach Davis Cup w ostatnich pięciu latach Hiszpanie nie byli w stanie zagwarantować sobie prawa gry w 1/2 finału również i w tym roku. Aktualny stan spotkania to 2-1, zaś już jutro czekają nas kolejne starcia, w których faworytami będą zarówno David Ferrer, jak i Nicolas Almargo. Hiszpanie zmierzą się odpowiednio z Jurgenem Melzerem oraz Andreasem Haider-Mauerem.

Hiszpania – Austria (Castellon, Hiszpania, kort ziemny) 2-1
M. Granollers, M. Lopez – O. Marach, A. Peya 6:3, 4:6, 4:6, 6:7(12)