Puchar Davisa: remis Francji z USA

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: , foto:

Najpierw Jo-Wilfried Tsonga w czterech setach pokonał 20-letniego Ryana Harrisona, a potem będący ostatnio w znakomitej formie John Isner nie dał szans Gillesowi Simonowi. Po pierwszym dniu walki o półfinał Pucharu Davisa w Grupie Światowej Francja remisuje z USA 1:1.

Amerykanie od czterech lat nie awansowali do półfinału Pucharu Davisa. Ostatni triumf zanotowali w 2007 roku. Po piątkowych pojedynkach mają sporą szansę na przerwanie złej passy, bo zarówno John Isner jak i bracia Bryanowie są w stanie wygrać swoje mecze. A i Ryan Harrison w konfrontacji z Gillesem Simonem nie jest bez szans.

Już z Jo-Wilfriedem Tsongą 20-letni Amerykanin stoczył trudny pojedynek. Przegrał, ale seta doświadczonemu Francuzowi „urwał”. Najbardziej wyrównana była pierwsza partia, której rozstrzygnięcie padło dopiero w końcówce. W kluczowym momencie Harrison stracił podanie i stracił też seta. Drugiego przegrał gładko, zdobywając tylko dwa gemy, ale nie zniechęciło go to i w trzeciej odsłonie to on wygrał 6:2. Na więcej Tsonga mu nie pozwolił. Czwarty set zakończył się zwycięstwem Francuza ponownie 6:2. W trwającym równo trzy godziny meczu reprezentant Trójkolorowych posłał aż 60 uderzeń kończących i 53 niewymuszone błędy. Harrison zanotował odpowiednio 24 piłki wygrane i 35 razy się pomylił.

Kibiców nie zawiódł John Isner. Amerykanin, który w ostatnich tygodniach spisuje się znakomicie, pokonał bez straty seta Gillesa Simona, dając swojej drużyny bardzo cenny punkt. Serwis reprezentanta USA nie był dziś tak rażący jak w większości jego spotkań. Posłał „tylko” 9 asów i zanotował 83% skuteczności pierwszego podania. Po drugim wygrał już jednak jedynie 56% piłek. Simon miał w meczu aż pięć okazji na przełamanie rywala, ale żadnej nie wykorzystał. Isner za to czterokrotnie odebrał podanie rywalowi i po dwóch godzinach i siedmiu minutach zwyciężył 6:3, 6:2, 7:5.

W sobotę odbędą się mecze deblowe, a w niedzielę dwa ostatnie pojedynki singlowe.

Francja – USA (Monte Carlo, Monako, kort ziemny) 1-1
Jo-Wilfried Tsonga – Ryan Harrison 7:5, 6:2, 2:6, 6:2
Gilles Simon – John Isner 3:6, 2:6, 5:7