Puchar Hopmana: historyczna wygrana Bułgarii

/ Tomasz Krasoń , źródło: hopmancup.com/własne, foto: AFP

Bułgaria pokonała 2:1 Danię w meczu grupy A Pucharu Hopmana. Honorowy punkt, i to nie bez problemów, wywalczyła Caroline Wozniacki, która w trzech setach wygrała z Cwetaną Pironkową. Zarówno w singlu mężczyzn, jak i deblu lepsi byli już jednak Bułgarzy prowadzeni przez Grigora Dimitrowa.

Wozniacki w dużym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa Danii nad USA. Jednak w drugim meczu grupy A nie zdołała już wpłynąć na końcowy wynik spotkania. Wygrała wprawdzie w singlu z Cwetaną Pironkową, ale nie był to łatwy pojedynek. W pierwszej partii duńska liderka rankingu WTA zwyciężyła 7:5, drugą przegrała z kolei 4:6. Jej przewaga uwidoczniła się dopiero w decydującej odsłonie, w której to oddała Bułgarce zaledwie dwa gemy.

Miałam wczoraj dzień przerwy i trenowałam tylko trochę, potem zrobiłam sobie wolne. Nie jestem rannym ptaszkiem, dlatego 9:30 nie jest dla mnie dobrą porą, ale cieszę się, że tu jestem, publiczności jest niezwykła. Zapewniają wspaniałe wsparcie, uwielbiam być w Perth – mówiła Wozniacki.

Mniej powodów do zadowolenia miał Frederik Nielsen. Nie zdołał bowiem sprawić niespodzianki i przegrał w dwóch setach ze znacznie wyżej notowanym Grigorem Dimitrowem. Kluczowa dla losów spotkania była pierwsza partia. Nie doszło w niej do ani jednego przełamania. W tie breaku Bułgar prowadził już 6-2, kiedy Duńczyk zdołał doprowadzić do stanu 6-5. Wówczas 20-letni Dimitrow postawił jednak kropkę nad „i”. Druga partia była już bardziej jednostronna. Bułgar triumfował w niej 6:2.

O losach całego spotkania zadecydować musiał mikst. Po dwóch dość wyrównanych setach wszystko rozstrzygnęło się na początku tie breaka meczowego. Pironkowa i Dimitrow szybko zbudowali bezpieczną przewagę. Wygrali 10-1 i dość pewnie zwyciężyli w grze mieszanej 3:6, 6:4, 10-1.