Puchar Hopmana: Francja gromi, łzy na korcie

/ Tomasz Krasoń , źródło: hopmancup.com/news.smh.com.au/własne, foto: AFP

Po raz pierwszy w 24. edycji Pucharu Hopmana padł wynik 3:0. Wszystko za sprawą Francuzów, którzy nie dali większych szans ekipie gospodarzy, Australijczykom. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza wygrana Marion Bartoli – 9. rakieta świata nie oddała ani jednego gema Jarmili Gajdosovej.

Właśnie to spotkanie rozpoczęło wtorkową konfrontacją Francji z Australią. Bartoli dominowała na korcie w Perth od początku do końca. Gajdosova nie miała kompletnie nic do powiedzenia i pomimo usilnych starań, nie zdołała zaistnieć na tablicy wyników. Po zakończeniu trwającego 52 minuty spotkania najzwyczajniej w świecie się rozpłakała.

– Przykro mi, że pokonałam ją w ten sposób, ale byłam skoncentrowana na swojej grze i nie patrzyłam na tablicę wyników – przyznała Bartoli. – Ona jest bardzo utalentowaną i kochaną dziewczyną i kiedy zobaczyłam ją zalaną łzami, poczułam się naprawdę poruszona – mówiła Bartoli.

Ostatni “rowerek” w Pucharze Hopmana miał miejsce w 1991 roku.

Po tak imponującym zwycięstwie Marion Bartoli Francuzi stali się zdecydowanymi faworytami rywalizacji w Australią. Kropkę nad „i” postawił Richard Gasquet, który po raz pierwszy w karierze pokonał Lleytona Hewitta. Gdyby nie drugi set, to pojedynek tek byłby kolejnym pogromem ze strony Trójkolorowych. Po wygraniu pierwszej partii 6:1 Gasquet wyraźnie spuścił jednak z tonu i w drugiej uległ byłemu liderowi rankingu ATP 5:7. W decydującej odsłonie odzyskał rezon i triumfował 6:2.

Po grach singlowych stało się jasne, że Francuzi odnieśli drugie zwycięstwo w rozgrywkach grupowych. Do gry mieszanej podeszli jednak w pełni skoncentrowani. Wygrali 6:3, 6:4 i mogli cieszyć się ze zwycięstwa, które dało im prowadzenie w tabeli grupy B.

O tym, kto zajmie pierwsze miejsce w grupie B i awansuje do finału rozgrywek, zadecyduje konfrontacja Francji z Hiszpanią. Obie te ekipy są jak dotychczas niepokonane w tegorocznej edycji Pucharu Hopmana.