Roland Garros. Świątek pokazała charakter; jest półfinał!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: Peter Figura

Iga Świątek wygrała z rozstawioną z numerem dziesięć Yuki Naito 7:5 7:5 i po raz pierwszy awansowała do półfinału juniorskiego Roland Garros. O finał warszawianka zagra ze swoją partnerką deblową Caty McNally.

Czwarty mecz singlowy na paryskich kortach okazał się dla Świątek zdecydowanie najtrudniejszą przeprawą. Stało się tak nie tylko ze względu na solidnie grającą Japonkę, ale również przez własne słabości. Polka wyraźnie nie czuła się dzisiaj zbyt komfortowo na korcie, narzekała na ból lewego uda (korzystała z pomocy medycznej) i sprawiała wrażenie zmęczonej trudami rywalizacji.

Siła rażenia, a do tego determinacja i odporność psychiczna sprawiły, że Świątek zdołała przezwyciężyć słabości i zwycięsko zakończyć spotkanie. Oba sety miały bardzo podobny przebieg. W ich początkowych fazach pewniej grała Naito, która za każdym razem prowadziła 5:3. Warszawianka w końcówkach obu partii podkręcała jednak tempo i pewnie wygrywała cztery kolejne gemy. Ostatecznie nasza reprezentantka wykorzystała drugiego meczbola (wymuszony błąd Japonki z głębi kortu, po długiej wymianie) i mogła cieszyć się ze swojego pierwszego wielkoszlemowego półfinału (w singlu).

Idze Świątek jak dotychczas najlepiej nie szło w singlowych turniejach juniorskich Wielkiego Szlema. Jej najlepszym wynikiem był ćwierćfinał rok temu właśnie w Paryżu. Dzisiaj warszawianka poprawiła to osiągnięcie i oczywiście wcale nie musi na tym poprzestawać. W półfinale rywalką Polki będzie 16-letnia Caty McNally, sklasyfikowana na 36. miejscu w rankingu juniorskim oraz na 679. w zestawieniu WTA.

Polka i Amerykanka występują w Paryżu razem w deblu. Dzisiaj mają jeszcze dokończyć mecz drugiej rundy (pojedynek został przerwany przy prowadzeniu „naszej” pary z rozstawionymi z numerem dwa Marią Camilą Osorio Serrano oaz Xiyu Wang 6:3). Jeżeli Świątek i McNally wygrają to spotkanie, to konfrontacja ćwierćfinałowa także została zaplanowana na dzień dzisiejszy.