Za nami mistrzostwa Polski juniorów i OOM

/ Antoni Cichy , źródło: własne/pzt.pl, foto: pzt.pl

Miniony tydzień na krajowym podwórku upłynął pod znakiem mistrzostw Polski juniorów w Sopocie oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bytomiu. Zwycięzcami tej pierwszej imprezy zostali Daria Kuczer i Kacper Żuk, natomiast w kategorii do lat 16 Marcelina Podlińska i Tomasz Dudek.

W Sopocie do rywalizacji nie przystąpiła halowa mistrzyni Polski juniorek z Bydgoszczy Anastazja Soszyna. Pod nieobecność Ukrainki trenującej w Puszczykowie po złoto sięgnęła Daria Kuczer. W finale zmierzyły się dwie najwyżej rozstawione zawodniczki, bowiem rywalką reprezentantki AT Promasters Szczecin była turniejowa „jedynka” Wiktoria Kulik. Pierwszy set był bardzo wyrównany, a późniejsza triumfatorka wygrała go po tie breaku. W drugim rywalce oddała już tylko dwa gemy.

Do podobnej sytuacji doszło w turnieju chłopców, w którym o złoto także walczyli zawodnicy rozstawieni z „jedynką” oraz „dwójką”. Bezkonkurencyjny okazał się grający z numerem jeden Kacper Żuk. Reprezentant KT Legia Warszawa w finale pokonał 6:1, 6:1 Piotra Matuszewskiego. Przez cały turniej Legionista przeszedł jak burza – we wszystkich pięciu meczach stracił w sumie dziewięć gemów (w półfinale i finale zaledwie trzy!).

W tym samym czasie w Bytomiu o medale walczyli młodsi tenisiści i tenisistki na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Triumfatorem rozgrywek chłopców do lat 16 został Tomasz Dudek, który w finale wygrał 6:1, 6:2 z Jakubem Grzegorczykiem. Obaj, zanim zagrali o złoto, wyeliminowali rozstawionych z „jedynką” i „dwójką” Konrada Fryze oraz Daniela Michalskiego.

Wśród dziewcząt zdecydowanie najlepsza była Marcelina Podlińska. Zawodniczka Tennis Club Piekary Śląskie Sp. z o.o. nie straciła w całym turnieju ani jednego seta, a w ćwierćfinale pewnie pokonała grającą z „jedynką” Karolinę Jaśkiewicz. Finałową rywalką Podlińskiej była Julia Oczachowska, ale zdołał urwać jej tylko trzy gemy w pierwszej partii.