Tennis Europe: wielki sukces młodziczek

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: , foto: tenniseurope.com

Iga Świątek, Maja Chwalińska i Stefania Rogozińska-Dzik zostały drużynowymi mistrzyniami Europy! Polki pokonały Rosjanki 3:0 w finale rozgrywek Tennis Europe w kategorii młodziczek.

Takiego sukcesu w zawodach Winter Cups by Head wśród 14-latek jeszcze nie było. Polki po raz pierwszy w historii triumfowały w tej kategorii wiekowej. I to w jakim stylu – w finałowym turnieju w Rakovniku dziewczyny przegrały tylko jeden mecz! Podopieczne Pawła Motylewskiego rozpoczęły zmagania od zwycięstwa z Włochami. To właśnie w tym spotkaniu przytrafiła im się jedyna porażka, ale dopiero w deblu, kiedy losy awansu były już rozstrzygnięte. Z Turczynkami w półfinale i z Rosjankami w starciu o złoto 14-latki wygrały wszystko! W decydującym meczu najpierw Maja Chwalińska pokonała wyżej notowaną Kamillę Rakhimową, a potem Iga Świątek nie dała szans Polinie Krupczenko. Gra podwójna – chociaż już bez znaczenia dla wyniku – też padła łupem Polek. Chwalińska i Stefania Rogozińska-Dzik wygrały w trzech setach.

Wśród młodziczek to największy sukces w rozgrywkach Tennis Europe Winter Cups by Head. Dziewięć lat temu 14-latki w składzie Paula Kania, Magda Linette, Sandra Zaniewska zajęły drugie miejsce. Rok później, już w kategorii do lat 16, Sandra Zaniewska, Katarzyna Piter i Weronika Domagała zdobyły złoto.

Dobry wynik w finałach w Ronchin zanotowali także kadeci. 16-latkowie w składzie Konrad Fryze, Kacper Żuk, Marcin Skowroński zajęli czwarte miejsce. Po zwycięstwie 2:1 z Portugalią nasi zawodnicy prowadzeni przez Piotra Żurawieckiego nie sprostali silnym Niemcom. O trzecie miejsce Polacy walczyli ze Szwedami. Najpierw punkt dla biało-czerwonych zdobył Kacper Żuk. Bardzo bliski przypieczętowania brązowego medalu był Marcin Skowroński, ale Karl Friberg po przegranym pierwszym secie odwrócił losy meczu i wyrównał stan rywalizacji. Szwedzi triumfowali także w deblu i to oni koniec końców zakończyli zawody na trzecim miejscu.