ITF Copernicus Bowl: trzy tytuły Polaków

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/itftennis.com, foto: itftennis.com

Świetnie spisali się Polacy w turnieju ITF Copernicus Bowl w Warszawie. Tytuły zdobyli: Joanna Zawadzka w singlu, a także Anna Hertel i Wiktoria Rutkowska oraz Adrian Andrzejczuk i Mateusz Smolicki w deblu.

Na kortach warszawskiej Legii zakończył się juniorski turniej ITF Copernicus Bowl. Polacy po raz kolejny pokazali, że w młodzieżowym tenisie stanowią mocną siłę, zdobywając trzy z czterech tytułów. Znakomicie przez całe zawody spisywała się Joanna Zawadzka. Grająca w tenisa dopiero od sześciu lat zawodniczka z Tarnowa nie była rozstawiona i od początku miała bardzo trudną drogę do zwycięstwa i musiała mierzyć się z rozstawionymi rywalkami. Do półfinału nie straciła seta, ale w walce o najwyższą fazę turnieju trafiła na „jedynkę” – Anastasiję Szoszynę z Ukrainy. Po bardzo zaciętym i pełnym zwrotów akcji meczu, przerywanym deszczem, Polka zwyciężyła po trzech partiach. W finale uporała się z rozstawioną z dwójką Nikolą Dolakovą ze Słowacji, triumfując w tie breaku trzeciego seta.

Wśród chłopców drugie miejsce wywalczył Piotr Matuszewski. W drugiej rundzie znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, przegrywając pierwszego seta z Adrianem Kowalskim do jednego. Pozbierał się jednak i odwrócił losy meczu. Ćwierćfinał i półfinał wygrał pewnie, oddając rywalom po sześć gemów, ale w decydującym starciu w kluczowych momentach musiał uznać wyższość Louisa Wesselsa. Rozstawiony z dwójką Niemiec wygrał 7:5, 7:6(3).

Polacy byli też najlepsi w deblu. Wśród chłopców triumfowali Adrian Andrzejczuk i Mateusz Smolicki, u dziewcząt nie do zatrzymania były Anna Hertel i Wiktoria Rutkowska.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo iż turniej należał do kategorii juniorskiej, w Warszawie pojawili się także szesnastko- a nawet i czternastolatkowie. Wśród chłopców do ćwierćfinału dotarła trójka Polaków – oprócz Matuszewskiego także Mateusz Smolicki i Piotr Śmietana (obaj 16 lat). Wśród dziewcząt z kolei w najlepszej ósemce aż połowę stanowiły nasze tenisistki. Poza Zawadzką były to: Oliwia Szymchuch i Aleksandra Buczyńska (obie 16 lat) i Wiktoria Kulik (zaledwie 15 lat). Buczyńska awansowała rundę dalej, ale w walce o finał przegrała nie tylko z Dolakovą, ale również z kontuzją kolan.

Finał singla chłopców:
Louis Wessels (Niemcy, 2) – Piotr Matuszewski (Polska, 8) 7:5, 7:6(3)

Finał singla dziewcząt:
Joanna Zawadzka (Polska) – Nikola Dolakova (Słowacja, 2) 6:3, 1:6, 7:6(4)

Finał debla chłopców:
A. Andrzejczuk, M. Smolicki (Polska, 1) – P. Matuszewski, P. Michocki (Polska, 4) 6:4, 7:5

Finał debla dziewcząt:
A. Hertel, W. Rutkowska (Polska) – N. Dolakova, K. Kubicz (Słowacja, Polska) 6:4, 6:4