Opalenica: dublet Polaków

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto:

W Opalenicy zakończył się turniej Tennis Europe do lat 14. W Wielkopolsce świetnie spisali się polscy tenisiści. Wśród dziewcząt triumfowała Iga Świątek. W kategorii chłopców w polskim finale zwyciężył Daniel Michalski.

W Opalenica Cup 2014 wystartowali praktycznie wszyscy czołowi polscy młodzicy i młodziczki. U dziewcząt rozstawiona z numerem jeden była Anna Hertel, a u chłopców Daniel Michalski. Oboje grali ze zmiennym szczęściem. Hertel w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Rumunki Andreei Prisacariu. Do półfinału jako jedyna z Polek awansowała Iga Świątek. Zawodniczka WTK Mera w walce o finał pokonała wyżej sklasyfikowaną Czeszkę Sabinę Drabkovą. Jej rywalką w pojedynku o tytuł była Priscariu. – Finał ze starszą ode mnie Rumunką był bardzo ciężki – powiedziała po meczu szczęśliwa zwyciężczynią. – W pierwszym secie przegrywałam 2:4, ale udało mi się znaleźć receptę na odwrócenie przebiegu gry. Wygrałam pierwszego seta 7:5. Drugi set potoczył się już zupełnie po mojej myśli, wygrałam 6:0.

Największym dotychczasowym sukcesem 13-letniej tenisistki jest występ w finałach Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 12 w Ajaccio. Razem z Mają Chwalińską i Nikolą Okopniak zdobyły srebrny medal. Uległy dopiero w ostatnim meczu bardzo mocnym Rosjankom.
Iga Świątek wygrała już jeden turniej Tennis Europe do lat 14. Triumf w Opalenicy jest jednak cenniejszy, bo w imprezie wyższej kategorii – Te zawody były dla mnie niezwykle istotne i trudne. Ciężko się gra w Polsce, na własnym podwórku. Najtrudniejszy mecz rozegrałam w ćwierćfinale przeciwko Mai Chwalińskiej, mojej partnerce deblowej. Bardzo się lubimy, a niestety jedna z nas musiała odpaść. Taki rodzaj zwycięstwa nie daje pełnej satysfakcji – przyznała Iga Świątek. – Zwycięstwo w tym turnieju dostarczyło mi mnóstwo radości. Tym bardziej, że chyba od dawna żadna Polka nie wygrała tak prestiżowej imprezy. Mam nadzieję, że wystarczy mi zdrowia i sił, a rodzicom środków, na dalszy rozwój kariery. Po sukcesach Agnieszki Radwańskiej wierzę, że wszystko jest możliwe – zakończyła młoda tenisistka.

U chłopców najlepszy okazał się rozstawiony z numerem jeden Daniel Michalski. Zawodnik reprezentujący barwy KT Legii, jak przystało na faworyta, do finału przeszedł przez turniej jak burza. W półfinale pokonał Karola Palucha. Drugim finalistą został Tomasz Dudek, więc w pojedynku decydującym o tytule spotkali się dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści. Pierwszego seta na swoim koncie zapisał legionista. Drugiego rzutem na taśmę w tie-breaku wygrał Dudek. W decydującej partii ponownie turniejowa jedynka doszła do głosu. Michalski oddał swojemu rywalowi tylko dwa gemy.