Australian Open: Konjuh i Kyrgios najlepsi

/ Jarosław Skoczylas , źródło: własne, foto: AFP

Chorwatka Ana Konjuh i Australijczyk Nick Kyrgios wygrali juniorski Australian Open 2013. W wewnątrz australijskim finale Kyrgios pokonał Thanasiego Kokkinakisa, natomiast Konjuh w dwóch setach okazała się lepsza od Czeszki, Kateriny Siniakovej.

Sobotnią sesję dzienną na Rod Laver Arena otworzył finał turnieju juniorek, w którym zgodnie z oczekiwaniami zagrały Czeszka Katerina Siniakova (2 ITF) i Chorwatka Ana Konjuh (3 ITF). Poziom tenisowy finału nie był najwyższy, albowiem tenisistki popełniały sporo niewymuszonych błędów (w sumie 58), jednak emocji na głównej arenie Melbourne Park na pewno nie zabrakło.

W finale nieznacznie lepsza okazała się rewelacja ostatnich miesięcy w rozgrywkach juniorskich, Ana Konjuh. Styl i siła gry tenisistki z Dubrovnika pozwala przypuszczać, iż w najbliższych miesiącach znacznie częściej będziemy oglądać jej grę w turniejach zawodowych, w których zresztą poczyniła już pierwsze kroki i osiągnęła pierwsze sukcesy (finał turnieju o puli nagród 10 tysięcy dolarów).

Zaledwie 15-letnia Chorwatka w grudniu ubiegłego roku triumfowała w prestiżowym turnieju Eddie Herr oraz nieoficjalnych Mistrzostwach Świata juniorów – Orange Bowl, rozgrywanych na Florydzie. Zwycięstwo w juniorskim Australian Open jest jej osiemnastym zwycięstwem z rzędu w rozgrywkach juniorskich.

Przypomnijmy, że młoda Chorwatka dzień wcześniej triumfowała wraz z Kanadyjką Carol Zhao w turnieju deblowym juniorskiego Australian Open. Konjuh jest również pierwszą od piętnastu lat Chorwatką, która zwyciężyła w juniorskim Australian Open (w 1998 roku turniej wygrała Jelena Kostanić). Podwójne zwycięstwo w Melbourne spowoduje, że Konjuh w przyszłym tygodniu – w wieku zaledwie piętnastu lat – zostanie liderką rankingu ITF.

O godzinie 4:30 czasu polskiego czasu na Rod Laver Arena rozpoczął się finał turnieju juniorów, w którym ku radości miejscowej publiczności, zagrali dwaj Australijczycy – Nick Kyrgios (1 ITF) i Thanasi Kokkinakis. Zdecydowanym faworytem finału był lider rankingu juniorskiego Kyrgios, który w pięciu poprzednich meczach tegorocznego turnieju, oddawał rywalom średnio cztery gemy w meczu i nie przegrał ani jednego seta.

Spotkanie finałowe potwierdziło aktualną dominację Kyrgiosa w rozgrywkach juniorskich. Pojedynek dwóch Australijczyków był bardzo wyrównany, jednak lepiej prezentował się faworyt. Pierwszy set zakończył się tie breakiem, w którym Kyrgios był lepszy 7-4. O zwycięstwie 17-latka w drugim secie zdecydowało jedyne przełamanie w meczu.

W całym spotkaniu lider rankingu juniorskiego (który zwycięstwem w Australian Open jedynie umocni swoją pozycję) zagrał aż 36 wygrywających uderzeń i 8 asów oraz popełnił 21 niewymuszonych błędów. Jednym z wielu atutów w grze tenisisty z Canberry jest potężny serwis – bardzo często przekraczający prędkość 200 km/h.

Zwycięstwo Kyrgiosa w tegorocznym Australian Open jest trzecim triumfem Australijczyków w ciągu ostatnich siedmiu lat. W 2007 roku w rywalizacji juniorów najlepszy w Melbourne okazał się Brydan Klein, a rok później Bernard Tomic.

Finał singla juniorek:
Ana Konjuh (Chorwacja, 3) – Katerina Siniakova (Czechy, 2) 6:3, 6:4

Finał singla juniorów:
Nick Kyrgios (Australia, 3) – Thanasi Kokkinakis (Australia) 7:6(4), 6:3

Finał debla juniorek:
A.Konjuh, C.Zhao (Chorwacja, Kanada, 1) – O.Korashvili, B.Krejcikova (Ukraina, Czechy, 6) 5:7, 6:4, 10:7

Finał debla juniorów:
J.Andrijic, B.Mousley (Australia) – M.Marterer, L.Miedler (Niemcy, Austria) 6:3, 7:6(3)