US Open: Radwańska nie dała rady

/ Tomasz Krasoń , źródło: usopen.org, foto: Archwium Tenisklubu

Przed meczem było wiele obaw, ale chyba niewielu dopuszczało taki scenariusz. Agnieszka Radwańska nie sprostała Marii Kirilenko i pożegnała się z US Open już w drugiej rundzie. 22-letnia Rosjanka triumfowała z kontuzjowaną Polką 6:4, 2:6, 6:4.

Nie wiadomo, jak bardzo kontuzja przeszkadzała Agnieszce w grze, ale należy zauważyć, że Kirilenko rozegrała bardzo dobre spotkanie. Długimi fragmentami prezentowała niezwykle agresywne, i co najważniejsze, celne uderzenia, nękając naszą tenisistkę soczystymi bekhendami. Pierwszy set od początku nie układał się po myśli Radwańskiej. Polka dała się przełamać już w gemie otwarcia, a w siódmym Kirilenko dokonała tej sztuki po raz drugi. Popełniająca zadziwiająco dużą liczbę niewymuszonych błędów Isia zdołała nadrobić część strat, ale nie wystarczyło to do wygrania całej odsłony. Po trzech kwadransach gry było 6:4 dla Kirilenko. W drugim secie 22-letnia moskwianka wyciągnęła pomocną dłoń w kierunku Polki, oddając jej wiele punktów praktycznie za darmo. Radwańska, jak przystało na dwunastą rakietę turnieju, potrafiła wykorzystać okazję, pilnowała własnego podania i wygrała 6:2. Trzeci set również rozpoczął się od szaleńczych, ale autowych ataków Kirilenko. 59. tenisistka świata zdołała jednak odnaleźć właściwy rytm i objęła prowadzenie 3:1. Od tego momentu można było zaobserwować wyraźną poprawę w grze Radwańskiej. Gwiazda z Krakowa przejęła inicjatywę i wyszła na 4:3. Wówczas Rosjanka włączyła piąty bieg. Stojący na niezwykle wysokim poziomie dziesiąty gem zaczął się dobrze dla Polki, ale Kirilenko obroniła wszystkie trzy break pointy, a chwilę później zapewniła sobie awans do trzeciej rundy.

Gdy sędzia wypowiedział magiczne „gem, set, mecz” Maria Kirilenko uniosła ręce w geście triumfu i ekspresyjnie cieszyła się z wyeliminowania znacznie wyżej notowanej Polki. Radwańska szybko zeszła z kortu. Był to jej czwarty start w Nowym Jorku – drugą rundę odnotowała także w debiucie w 2006 roku. W dwóch kolejnych edycjach dochodziła do najlepszej szesnastki.

Maria Kirilenko spotka się w kolejnej rundzie z Na Li. Rozstawiona z „ósemką” Chinka pewnie pokonała wschodzącą i głośną gwiazdę kobiecego tenisa, Michelle Larcher De Brito z Portugalii.

Porażka Agnieszki Radwańskiej oznacza, iż w US Open nie pozostała już żadna polska singlistka. W pierwszej rundzie odpadły Marta Domachowska i Urszula Radwańska. Polskim kibicom pozostają emocje związane z występami polskich debli i mikstów.