Zaniewska ogrywa

/ Tomasz Krasoń , źródło: rolandgarros.com, foto: rolandgarros.com

Sandra Zaniewska sprawiła sporą niespodziankę, eliminując z juniorskiego Roland Garros Laurę Robson. 17-latka z Katowic pokonała najwyżej rozstawioną w turnieju dziewcząt Brytyjkę 7:6(10), 1:6, 6:3 i awansowała do trzeciej rundy.

Pierwsza partia była niezwykle wyrównana. Zarówno 17-letnia Polka, jak i młodsza o 2 lata Brytyjka zdobyły w nim po jednym przełamaniu. Ważną rolę w secie otwarcia odgrywał serwis – Robson uzyskała przewagę przy pierwszym, a Zaniewska przy drugim podaniu. Losy pierwszej partii zostały rozstrzygnięte w tie breaku. Polka triumfowała w nim do dziesięciu i pomimo mniejszej liczby zdobytych punktów wygrała całą partię.

W drugim secie nastąpiło rozprężenie w grze Zaniewskiej. Do ataku przeszła natomiast 15-letnia Robson. Polka nie wykorzystała żadnej z pięciu szans na przełamanie, sama dwukrotnie straciła swoje podanie i przegrała seta 1:6.

Decydujący set to okres lepszej gry naszej juniorki. Zaniewska od początku przejęła inicjatywę, prowadząc 3:1, a potem 5:2. Chwilę później 17-latka z Katowic postawiła kropkę nad i, wygrywając dziewiątego gema trzeciej partii, seta 6:3 i cały mecz.

W pierwszej rundzie 17-letnia Polka pokonała reprezentantkę gospodarzy Leolię Jeanjean. Zaniewska oddała Francuzce zaledwie trzy gemy. Po wyeliminowaniu Laury Robson nasza juniorka ma otwartą drogę do finałowej fazy turnieju. Jej kolejną rywalką będzie nierozstawiona tenisistka z RPA, Chanel Simmonds. Stawką tego meczu będzie ćwierćfinał zmagań juniorek.

Sandra Zaniewska powtórzyła ubiegłoroczne osiągnięcie, gdy w Paryżu także dotarła do trzeciej rundy. Jeszcze nigdy nie udało jej się awansować do ćwierćfinału zmagań w juniorskim turnieju wielkoszlemowym. Podczas tegorocznego Astralian Open odnotowała natomiast finał gry podwójnej.

W deblu juniorek nie ma już polskich tenisistek. W pierwszej rundzie przegrały zarówno Sanda Zaniewska z Serbką Aleksandrą Krunić, jak i Magda Linette z Niemką Siną Haas.