Szarapowa wygrywa ponad dwugodzinny bój z Pietrową

/ Michał Jaśniewicz , źródło: rolandgarros.com, foto: AFP

Maria Szarapowa pokonała Nadię Pietrową 6:2, 1:6, 8:6 i po raz szósty w karierze znalazła się w trzeciej rundzie Roland Garros. Pewne zwycięstwa odniosły dzisiaj ponadto Dinara Safna i Ana Ivanović. Na trzecim etapie rozgrywek jest już również, debiutująca w zmaganiach wielkoszlemowych, 16-letnia Michelle Larcher De Brito.

Szarapowa powróciła do rywalizacji w ubiegłym tygodniu, po blisko dziesięciu miesiącach przerwy, spowodowanej kontuzjom ramienia. Rosjanka doszła do ćwierćfinału Warsaw Open, przegrywając w nim gładko z Aloną Bondarenko. Tak długo absencja sprawiła, że trenująca w Los Angeles tenisistka spadła z pierwszej setki rankingu WTA i w Paryżu gra bez rozstawienia.

Trzykrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych przeszła dziś pierwszy poważny egzamin podczas Roland Garros. Szarapowa zwyciężyła Nadię Pietrową po dwóch godzinach oraz osiemnastu minutach walki. Rozstawiona z numerem jedenaście moskwianka w decydującej odsłonie prowadziła już 4:2 i miała nawet break pointa na 5:2. Szarapowa zdołała jednak odrobić straty i wyrównać na 4:4. W czternastym gemie Pietrowa nie wytrzymała presji, przy stanie 30:30 odnotowała podwójny błąd serwisowy, a przy meczbolu popełniła niewymuszony błąd z forhendu.  Kolejną rywalką Szarapowej będzie reprezentantka Kazachstanu – Jaroslava Szwedowa.

Bez większych historii przebiegły dziś w Paryżu spotkania Dinary Safiny oraz Any Ivanović. Liderka rankingu WTA straciła po jednym gemie w każdym z setów z Wierą Duszewiną. Broniąca tytułu Serbka w sześćdziesiąt pięć minut pokonała natomiast Tamarinę Tanasugarn 6:1, 6:2.

„To nie był wcale tak łatwy mecz. Mam namyśli to, że wiele gemów było bardzo zaciętych. Wydaje mi się ponadto, że warunki atmosferyczne były cięższe niż pierwszego dnia” – oceniła swoje dzisiejsze spotkanie Ivanović.

Imponująco wygląda wielkoszlemowy debiut Michelle Larcher De Brito. Wielka nadzieja portugalskiego tenisa w styczniu skończyła szesnaście lat. Do turnieju Roland Garros przedzierała się przez eliminacje, wszystkie mecze wygrywając po trzysetowej rywalizacji. W dzisiejszym spotkaniu drugiej rundy turnieju głównego już seta nie przegrała, pokonując rozstawioną z numerem piętnaście Chinkę Jie Zheng 6:4, 6:3. Mecz trwał godzinę oraz dwadzieścia cztery minuty, a Portugalka wykorzystała w nim cztery z pięciu szans na breaka. W kolejnej rundzie De Brito zagra z reprezentantką gospodarzy Aravane Rezai.

Dinara Safina (Rosja, 1) – Witalija Diatczenko (Rosja, Q) 6:1, 6:1
Ana Ivanović (Serbia, 8) – Tamarine Tanasugarn (Tajlandia) 6:1, 6:2
Maria Szarapowa (Rosja) – Nadia Pietrowa (Rosja, 11) 6:2, 1:6, 8:6
Michelle Larcher De Brito (Portugalia) – Jie Zheng (Chiny, 15) 6:4, 6:3