Szarapowa nie zawodzi, niespodziewana porażka Zheng

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: relacja z Warszawy, foto: Adam Nurkiewicz / mediasport (warsawopen.com.pl)

Maria Szarapowa potrzebowała niespełna godziny, aby wyeliminować „szczęśliwą przegraną” z eliminacji, Daryę Kustovą. Rosjanka zwyciężyła 6:2, 6:0. Niespodziewanej i bardzo wysokiej porażki doznała Jie Zheng, która wygrała tylko cztery gemy w potyczce z Klarą Zakopalovą.

Potyczka powracającej do rywalizacji w WTA Tour Marii Szarapowej z Daryą Kutsovą była jednostronna. Rosjanka od początku do końca dominowała na korcie i nie pozwalała rywalce na równą walkę. Dysponowała znacznie lepszym podaniem oraz silniejszymi uderzeniami i popełniała mniej błędów. Popularna Masza wygrała 6:2, 6:0 w 57 minut. Jednak dla 22-letniej Białorusinki występ w Warszawie i tak jest jednym z lepszych startów w karierze. Kutsova właśnie w stolicy Polski po raz pierwszy wygrała mecz w drabince głównej w turnieju WTA (w pierwszej rundzie z Lenką Tvaroskovą). Kolejną przeciwniczką Szarapowej będzie Alona Bondarenko.

„Spodziewam się trudnego spotkania, bowiem Alona to bardzo dobra zawodniczka. Przede wszystkim cieszę się jednak, że po tak długiej kontuzji znów mogę grać w tenisa”, opowiadała po spotkaniu Rosjanka.

Do ćwierćfinału awansowała także Klara Zakopalova, która nadspodziewanie łatwo wyeliminowała, plasującą się na 15. miejscu światowego rankingu, Jie Zheng. Chinka nie jest co prawda specjalistką od gry na kortach ziemnych, ale porażka 0:6, 4:6 jest zaskakująca. W pierwszym secie Azjatce niewiele wychodziła. Jej podanie nie robiło większej krzywdy Czeszce. Popełniała dużo więcej błędów i nie potrafiła wykorzystać żadnej z dwóch okazji na przełamanie rywalki. Drugi set był bardziej wyrównany, ale głównie za sprawą dużo gorszej postawy Zakopalovej. Czeszka obniżyła loty, skuteczność jej podania spadła i zaczęła robić więcej błędów. Jednak Chinka tego dnia była zupełnie bez formy. Zyskała co prawda dwa przełamania, ale sama przegrały trzy swoje gemy serwisowe i odpadła z turnieju.

Niezwykle emocjonujący przebieg miała potyczka Julii Goerges z kwalifikantką Ioaną Ralucą Olaru. Rozgrywany na bocznym korcie mecz drugiej rundy przyciągnął wielu kibiców. Pierwszy set był w miarę wyrównany, jednak wobec nieco gorszej postawy Niemki, to Rumunka zyskała przewagę przełamania i wygrała partię 6:3. Drugi set przebiegał pod całkowite dyktando Goerges. Niepocieszona obrotem spraw w pierwszej partii Niemka zaczęła uderzać dużo pewniej i dokładniej, co zaowocowało zwycięstwem do zera. Na początku trzeciego seta Goerges poszła za ciosem. Utrzymywała wysoką skuteczność serwisu i grała mocno oraz pewnie. Prowadziła już 4:1, ale od tego momentu w jej poczynaniach zaczęła się pojawiać nerwowość. Rumunka odrobiał straty, poprawiając własną grę i wykorzystując błędy przeciwniczki. Doprowadziła do tie breaka, w którym oddała rywalce tylko trzy punkty i to ona zagra w ćwierćfinale z Anne Keothavong.

Z turniejem w Warszawie w środę pożegnały się cztery Polki. Z gry podwójnej odpadły deblistki Klaudia Jans oraz Alicja Rosolska, o czym możesz przeczytać tutaj. Natomiast z turnieju singlowego wyeliminowane zostały Marta Domachowska (przeczytaj relację) oraz Urszula Radwańska (przeczytaj relację).