Grupa Światowa coraz dalej

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Michał Przysiężny stoczył pięciosetową batalię z Kristofem Vliegenem, ale w końcówce to Belg okazał się lepszy. Jerzy Janowicz prowadził 5:4 i serwował w pierwszym secie spotkania z Xavierem Malissem, jednak ostatecznie nie wygrał ani jednej partii. Po pierwszym dniu rywalizacji w drugiej rundzie Pucharu Davisa Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Polacy przegrywają z Belgami 0:2 i chyba musiałby zdarzyć się cud, abyśmy mogli jeszcze odwrócić losy meczu.

Jako pierwszy na kort w Angleur koło Liege wyszedł Michał Przysiężny, a jego przeciwnikiem był sklasyfikowany aktualnie na setnym miejscu rankingu ATP Kristof Vliegen. Początek był dla nas wymarzony. Nasz reprezentant fantastycznie zaprezentował się w pierwszej partii, czego efektem było przekonywujące zwycięstwo 6:1. Później jednak sytuacja się pogorszyła i mimo w miarę równej walki, to Belg w decydujących fragmentach zyskiwał przewagę. Wygrał dwa kolejne sety i wyszedł na prowadzenie. Podrażniony takim obrotem sprawy Przysiężny znów pokazał, na co go stać i ponownie wygrał partię, oddając rywalowi tylko jednego gema. Niestety, w decydującej odsłonie Vliegen zachował więcej zimnej krwi i triumfował 6:3.

Sklasyfikowany na 331. miejscu światowego rankingu Jerzy Janowicz prowadził w początkowej fazie bardzo wyrównaną grę z powracającym do gry po kontuzji Xavierem Malissem. Polak dysponował atomowym serwisem, który przynosił mu mnóstwo punktów i sprawiał sporo problemów przeciwnikowi. W połowie partii naszemu reprezentantowi udało się zdobyć przełamanie. Przy stanie 5:4 miał piłkę setową, ale jej nie wykorzystał, co zemściło się chwilę później. Malisse odrobił stratę breaka, a w tie breaku nie dał szans „Jerzykowi”, wygrywając 7:2. W dwu następnych partiach tak wielu emocji już nie było. Janowicz starał się prowadzić równą grę, ale w obu setach Belg w pewnym momencie zyskiwał przewagę, zdobywał przełamanie i przechylał szalę zwycięstwa na swoją korzyść, triumfując ostatecznie 7:6(2), 6:3, 6:3.

Jutro Marcin Matkowski i Grzegorz Panfil będą walczyć w grze podwójnej przeciwko Steve’owi Darcisowi oraz Olivierowi Rochusowi. Aby marzyć o końcowym sukcesie naszej reprezentacji, muszą wygrać. Stawką, rozgrywanego w Angleur, meczu jest wejście do wrześniowych baraży o awans do Grupy Światowej.