Brytyjki pokonane – w kwietniu gramy o Grupę Światową II!

/ Tomasz Krasoń , źródło: fedcup.com/własne, foto: fedcup.com

Cel został zrealizowany. Polskie tenisistki pokonały Wielką Brytanię 2:1 i zapewniły sobie awans do kwietniowych baraży o Grupę Światową Pucharu Federacji. W sobotę punkty dla naszej drużyny zdobyła Agnieszka Radwańska w singlu oraz deblistki Alicja Rosolska i Klaudia Jans.

Początek decydującej konfrontacji nie ułożył się po myśli Polek. Notowana na 419. pozycji w rankingu Katarzyna Piter walczyła z Eleną Baltachą zaledwie przez 8 gemów. Do stanu 4:4 pierwsza partia przebiegała w myśl zasady własnego podania. Jednak 25-letnia Brytyjka przełamała niespełna 18-letnią poznaniankę w dziesiątym gemie i wygrała seta 6:4. Druga odsłona było o wiele bardziej jednostronna. Baltacha narzuciła swoje warunki gry i triumfowała 6:1.

Sytuację naszej reprezentacji ratować musiała Agnieszka Radwańska. Dziewiąta rakieta świata uporała się ze spoczywającą na niej presją, ale nie przyszło jej to zbyt łatwo. Oba sety spotkania z Anne Keothavong zakończyły się tie breakami. Pierwsza partia była wyrównana, a trzynastego gema 19-letnia krakowianka wygrała do dwóch. W drugim secie jako pierwsza przełamanie uzyskała Radwańska i objęła prowadzenie 5:4. Nie utrzymała jednak własnego podania i 25-letnia Keothavong wyrównała stan seta. Następnie sytuacja powtórzyła się, gdy było 6:5 dla Polki. Tie break miał niezwykle dramatyczny przebieg, nie brakowało w nim nawet kłótni z sędziami. Jednak problemy nie zdekoncentrowały Radwańskiej, która wygrała decydującego gema do czterech.

Losy awansu do kwietniowych baraży o Grupę Światową musiały zostać rozstrzygnięte w deblu. Kapitan naszej drużyny, Tomasz Wiktorowski, desygnował do boju Klaudię Jans i Alicję Rosolską. Dziesiąta para rankingu Race potwierdziła klasę i Polki triumfowały 7:5, 6:3 z Anne Keothavong i Sarah Borwell i tym samym zapewniły zwycięstwo całej polskiej ekipie.

Oprócz Polski awans do kwietniowych baraży zapewniły sobie gospodynie zawodów, Estonki. Drużyna prowadzona przez Kaię Kanepi pokonała w decydującym starciu Białorusinki. Stawką kwietniowego pojedynku będzie awans do Grupy Światowej II. Polki zmierzą się z jedną z drużyn, która przegra w pierwszej rundzie tegorocznych rozgrywek tej grupy (m.in. Belgia, Japonia, Izrael, Niemcy).

Niepokonanymi zawodniczkami w polskiej drużynie był deblistki, Klaudia Jans i Alicja Rosolska. Agnieszka Radwańska zwyciężyła trzy tenisistki z pierwszej setki rankingu WTA: Soranę Cirsteę (WTA 39), Anne Keothavong (WTA 54) i Sofię Arvidsson (WTA 73). Jedyną porażkę poniosła z teoretycznie najsłabszą przeciwniczką, Bośniaczką Mervaną Jugić-Salkić (WTA 170). Całkiem udany debiut w seniorskiej reprezentacji odnotowała Katarzyna Piter. Poznanianka, która dopiero za tydzień osiągnie pełnoletniość, pokonała w Tallinie Johannę Larsson i Dijanę Stajić. Uległa natomiast Monice Niculescu i Elenie Baltachy.

W historii Pucharu Federacji najlepszy rezultat Polko odnotowały w 1992 roku, przegrywając dopiero w ćwierćfinale Grupy Światowej z Niemkami. Przed 11 laty nasza drużyna podobnie jak w tym sezonie awansowała do play-offów o Grupę Światową II. Wówczas zbyt mocne okazały się Austraiczki.

Polska – Wielka Brytania 2:1
Elena Baltacha (Wielka Brytania) – Katarzyna Piter (Polska) 6:4, 6:1
Agnieszka Radwańska (Polska) – Anne Keothavong (Wielka Brytania) 7:6(2), 7:6(4)
A. Rosolska, K. Jans (Polska) – A. Keothavong, S. Borwell (Wielka Brytania) 7:5, 6:3

Zobacz komplet sobotnich wyników Pucharu Federacji w Tallinie!