Koniec australijskiego snu Łukasza Kubota

/ Tomasz Krasoń , źródło: australianopen.com, foto: Archiwum Tenisklubu

Dotychczas nie stracili w Melbourne nawet seta i pokonali dwie rozstawione pary. Jednak na więcej nie było stać Łukasza Kubota i Olivera Maracha. Duet polsko-austriacki na półfinale zakończył wspaniały występ na kortach Melbourne Park, przegrywając 3:6, 1:6 w spotkaniu o finał z parą numer 3, Maheshem Bhuapthim i Markiem Knowlesem.

Pierwsza partia nie rozpoczęła się po myśli „naszego” duetu. Oliver Marach nie utrzymał swojego podania już w drugim gemie meczu. Pomimo starań i utrzymywania własnego serwisu w dalszej fazie seta straty te okazały się nie do nadrobienia. Rozstawieni z „trójką” Bhupathi i Knowles triumfowali 6:3. Druga odsłona rozpoczęła się podobnie, z tą różnicą że to Polak nie utrzymał serwisu w pierwszym gemie. W dalszej części seta „nasz” duet został jeszcze dwukrotnie przełamany i po 57 minutach gry Bhupathi i Knowles zwyciężyli 6:1 w drugiej partii. Rywale nie dali Kubotowi i Marachowi nawet szansy na zdobycie breaka. Uzyskali także wyraźną przewagę w skuteczności piłek wygrywanych p drugim podaniu.

Dla Łukasza Kubota występ w Melbourne i tak jest największym sukcesem w karierze. W zmaganiach deblowych Polak dotychczas dotarł najdalej do trzeciej rundy Wielkiego Szlema. 27-letni lubinianin wraz ze starszym o 2 lata Austriakiem wygrali wiele imprez niższej rangi, tylko w 2008 roku zdobyli wspólnie tytuł w pięciu challengerach. Półfinał w Melbourne zapewni Łukaszowi Kubotowi 121 tysięcy złotych oraz wiele punktów rankingowych, które umożliwią mu awans z zajmowanej obecnie 69. lokaty.

Pogromcy Kubota i Maracha są niezwykle doświadczeni. 34-letni Bhupathi wygrał 3 imprezy wielkoszlemowe, przed 10 laty wystąpił w Melbourne finale, a na swoim koncie ma 44 deblowe tytuły. Mark Knowles ma z kolei 37 lat i w dorobku również 3 zwycięstwa wielkoszlemowe, w tym w 2002 roku w Australian Open. Hindus i reprezentant Bahama zajmują obecnie szóstą i siódmą pozycję w deblowym rankingu ATP, ale obaj byli niegdyś liderami tej klasyfikacji.

Finałowymi rywalami Bhupathiego i Knowlesa będą zwycięzcy pojedynku pomiędzy para czesko-hinduską, Lukasem Dlouhym i Leanderem Paesem (nr 4), a amerykańskimi braćmi Bryanami (nr 2).

Wynik półfinału debla:
M. Bhupathi, M. Knowles (Indie, Bahama, 3) – Ł. Kubot, O. Marach (Polska, Austria) 6:3, 6:1