Nieoczekiwane problemy eksportowców

/ Tomasz Krasoń , źródło: australianopen.com, foto: Dominik Kulaszewicz (orangeprokomopen.pl)

Oczekiwany spacerek z australijskimi posiadaczami „dzikiej karty” okazał się prawdziwym maratonem. Rozstawieni z „szóstką” Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, mimo problemów, zdołali pokonać duet Colin Ebelthite i Samuel Groth. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:7, 7:6(4), 6:4.

Przyczyną porażki w pierwszej partii była słabsza dyspozycja serwisowa Mariusza Fyrstenberga. To właśnie przy jego podaniu nasz eksportowy duet dwukrotnie został przełamany. Najpierw przy prowadzeniu 2:0 (po przełamaniu Samuela Grotha), a następnie w końcowej fazie seta, przegrywając 5:6. Pierwszą partię Fyrstenberg i Matkowski przegrali 5:7, pomimo że wygrali w niej o jeden punkt więcej od rywali. Drugą odsłonę Polacy również rozpoczęli od przełamania rywali, ale szybko stracili przewagę breaka. Następnie obie pary walczyły gem za gem, doprowadzając do tie breaka. W trzynastym gemie lepsi okazali się Polacy, którzy triumfowali do czterech. Trzecia partia zaczęła się standardowo – nasi przełamali Grotha i Ebelthite’a, a następnie stracili przewagę przy serwisie Fyrstenberga. W dalszej części seta obie pary utrzymywały własne podanie. Sytuacja taka miała miejsce aż do dziesiątego gema, w którym Polacy zdobyli breaka, wykorzystując pierwszą piłkę meczową. Mecz trwał aż 139 minut i zakończył się wynikiem 5:7, 7:6(4), 6:4.

W drugiej rundzie rozstawieni z „szóstką” Polacy zmierzą się ze zwycięzcami pojedynku pomiędzy Agustinem Callerim i Eduardo Schwankiem oraz Stephenem Hussem i Rossem Hutchinsem.

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski występują w Australian Open po raz piąty. Dotychczas najlepszy rezultat osiągnęli w 2006 roku, dochodząc do półfinału. W poprzednim sezonie nasi czołowi debliści zakończyli przygodę w Melbourne na trzeciej rundzie.

Przed startem w Melbourne Fyrstenberg i Matkowski wystąpili w dwóch imprezach z cyklu ATP. Polacy odpadli w pierwszej rundzie w Doha oraz dotarli do półfinału w Sydney, gdzie ulegli najlepszej parze świata, Danielowi Nestorowi i Nenadowi Zimonjiciowi.

Wynik pierwszej rundy debla:
M. Fyrstenberg, M. Matkowski (Polska, 6) – C. Ebelthite, S. Groth (Australia, WC) 5:7, 7:6(4), 6:4

Zobacz komplet środowych wyników męskiego Australian Open!