Awans Polek w godzinę

/ Tomasz Krasoń , źródło: australianopen.com, foto: Agencja Triada (jandscup.pl)

Wysoką formę potwierdzają Klaudia Jans i Alicja Rosolska. Najlepsze polskie specjalistki od gry podwójnej, które przed dwoma tygodniami osiągnęły finał imprezy WTA w Brisbane, awansowały do drugiej rundy Australian Open. 24-letnia Jans i młodsza o rok Rosolska prowadziły 6:2, 2:1, gdy ich rywalki, Tamira Paszek i Ipek Senoglu, poddały spotkanie ze względu na problemy zdrowotne. Mecz trwał 60 minut,

Mecz rozpoczął się po myśli naszego duetu. Sopocianka i warszawianka od stanu 1:1 wygrały cztery kolejne gemy, przełamując tym samym serwis zarówno Austriaczki, jak i Turczynki. Gdy zwycięstwo w secie było na wyciągnięcie ręki naszym przytrafił się jedyny moment słabości przy własnym podaniu i rywalki przełamały serwis Alicji Rosolskiej. Na więcej nie było ich jednak stać i Jans z Rosolską wygrały tę część spotkania 6:2. W drugim secie nie doszło do żadnego przełamania, a Polki prowadziły 2:1. Przerwa po trzecim gemie wciąż się przedłużała po czym z Australii napłynę informacja o kreczu rywalek.

W kolejnej rundzie rywalkami Polek będą zwyciężczynie spotkania pomiędzy Chinkami Zi Yan i Jie Zheng (nr 6), a Czeszkami Evą Hrdinovą i Klarą Zakopalovą. Za awans do drugiej rundy Jans i Rosolska otrzymają po 160 punktów do rankingu WTA. Obecnie w klasyfikacji deblistek Polki zajmują 47. (Rosolska) i 56. (Jans) miejsca.

Zarówno Klaudia Jans, jak i Alicja Rosolska występują w Australian Open po raz trzeci. Jednak dotychczas ranking nie pozwalał im na wspólny start w Melbourne. Z zagranicznymi partnerkami obie osiągały drugą rundę – Alicja w 2007 roku z Wasilisą Bardiną, a Klaudia w 2008 z Caroline Wozniacki.

Wynik pierwszej rundy debla:
K. Jans, A. Rosolska (Polska) – T. Paszek, I. Senoglu (Austria, Turcja) 6:2, 2:1 i krecz

Zobacz komplet środowych wyników kobiecego Australian Open!