Domachowska i Radwańska wygrywają

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: Archwium Tenisklubu

Dwie Polki stanęły na starcie eliminacji turnieju WTA International w Hobart (pula nagród: 220 tysięcy dolarów). Zarówno Marta Domachowska, jak i Urszula Radwańska przebrnęły przez pierwszą fazę zmagań. 22-letnia warszawianka w trzech setach pokonała Marianę Duque Marino z Kolumbii, natomiast 18-letnia krakowianka oddała zaledwie 4 gemy Chorwatce Jelenie Pandzić.

Pierwszą Polką, która w piątek wyszła na plac boju, była Marta Domachowska. Niewiele zabrakło by warszawianka dostała się bezpośrednio do turnieju głównego, gdyż w eliminacjach została rozstawiona z „dwójką”. Początek spotkania z notowaną na 109. pozycji w rankingu WTA Duque Marino nie był jednak zbyt udany. W początkowej fazie pierwszego seta zawodniczki uzyskały po jednym breaku, a następnie wygrywały własne gemy serwisowe aż do 5:4 dla Kolumbijki. Wówczas Domachowska pogubiła się przy własnym podaniu, przegrała gema do 15, a całą partię 4:6. W drugiej odsłonie role się odwróciły. 22-letnia Polka poprawiła skuteczność wygrywania piłek po pierwszym serwisie, dzięki czemu tylko raz dała się przełamać. Sama zdobyła dwa breaki i triumfowała 6:4. Trzeci set to okres najlepszej gry Polki. Podopieczna Marcina Gawłowskiego dobrze serwowała, nie popełniła w tej części meczu podwójnego błędu (we wcześniejszy setach 6) i wygrała seta 6:2.

Pokonana przez Polkę Mariana Duque Marino to 19-letnia zawodniczka z Bogoty, która w rankingu WTA zajmuje 109. miejsce. W poprzednim sezonie wygrała dwie imprezy z cyklu ITF, dotarła do ćwierćfinału imprezy WTA w swoim rodzinnym mieście oraz po przejściu eliminacji awansowała do drugiej rundy US Open. Było to pierwsze spotkanie Marty Domachowskiej z Marianą Duque Marino.

Kolejną rywalką rozstawionej z „dwójką” Polki będzie Hiszpanka Lourdes Dominguez Lino. 27-letnia mieszkanka Barcelony zajmuje 87. miejsce w klasyfikacji WTA, a w pierwszej rundzie bez straty gema pokonała Holenderkę Arantxę Rus. Jej najbardziej wartościowym rezultatem poprzedniego sezonu jest ćwierćfinał w Vina Del Mar. Przez większą część roku występowała w imprezach z cyklu ITF. Marta Domachowska jeszcze nigdy nie grała z 27-letnią Dominguez Lino.

Zdecydowanie szybciej z wyeliminowaniem pierwszej przeciwniczki uporała się Urszula Radwańska. 18-letnia krakowianka, dla której był to pierwszy mecz sezonu, pokonała 6:2, 6:2 Chorwatkę Jelenę Pandzić. W obu partiach spotkania młodsza z sióstr Radwańskich uzyskała przewagę podwójnego przełamania. Głównym atutem Urszuli był tego dnia serwis – odnotowała zdecydowanie lepsze statystyki w tym elemencie niż 25-letnia rywalka z Chorwacji. Polka obroniła aż 4 z 5 break pointów, podczas gdy notowanej na 165. miejscu Pandzić tylko 1 z 5. Mecz trwał 63 minuty.

W drugiej rundzie eliminacji Urszula Radwańska spotka się z o wiele bardziej wymagającą rywalką. Po przeciwnej stronie siatki stanie bowiem najwyżej rozstawiona w turnieju eliminacyjnym Włoszka Francesca Schiavone. Aktualnie 28-letnia mieszkanka Londynu zajmuje 30. pozycję w rankingu WTA, a w pierwszej rundzie pokonała 6:4, 6:2 Australijkę Shannon Golds. Urszula jeszcze nigdy nie rywalizowała ze Schiavone. Jednak doświadczona Włoszka aż trzykrotnie ogrywała jej starszą siostrę – Agnieszkę.