Polki skończyły zanim zaczęły

/ Anna Wilma , źródło: pilotpentennis.com, foto: pilotpentennis.com

Już w pierwszym dniu rozgrywek kobiecego turnieju w New Haven porażkę odnotowały jedyne reprezentantki Polski w tych zawodach – Klaudia Jans i Alicja Rosolska. Nasze deblistki przegrały 1:6, 4:6 z zawodniczkami rumuńskimi, Monicą Niculescu i Soraną Cirsteą.

Mecz z udziałem Polek to jedyne spotkanie debla kobiet, przewidziane w planie rozgrywek na niedzielę. Konfrontacja trwała godzinę i sześć minut, a Jans (60 WTA) z Rosolską (51 WTA) zdołały w tym czasie ugrać zaledwie pięć gemów. Już w pierwszym secie Rumunki zasiały prawdziwe spustoszenie. Przy skandalicznie niskiej celności własnego pierwszego podania pozwoliły rywalkom na jedną szansę break pointową, której Polki nie wykorzystały. Niculescu i Cirstea były bezwzględne i wszystkie punkty break pointowe zamieniły na gemy. Pewnie dobrnęły do końca seta, tracąc jednego gema. W drugiej odsłonie Klaudia i Alicja miały aż dziesięć break pointów, a przełamały przeciwniczki trzykrotnie. Rumunki znów wykazały się stuprocentową skutecznością w tym elemencie gry i w efekcie z sześciu gemów wygranych w tym secie aż cztery zdobyły po podaniu naszych zawodniczek.

Monica Niculescu, urodzona w Bukareszcie w 1987 roku, zajmuje obecnie w klasyfikacji deblowej WTA 58. miejsce. Wyprzedza Danielę Hantuchovą i jest dwie pozycje za Agnieszką Radwańską. To tenisistka grająca nie tylko oburęczny forehand, ale i backhand. Jej największy deblowy sukces w tym roku to zwycięstwo w turnieju ITF w Cagnes sur Mer u boku Renaty Voracovej. O trzy lata młodsza Sorana Cirstea, urodzona w stolicy Rumunii, ale mieszkająca w Targoviste, jest klasyfikowana na sto piątym miejscu w deblu, choć w lipcu tego roku była 93. W turniejach poprzedzających wielkoszlemowy Roland Garros w tym roku zdobyła swój pierwszy tytuł WTA, partnerując Anastazji Pawluczenkowej w Fes.

Rosolska także po raz pierwszy w tym sezonie zdobyła główną premię w profesjonalnych rozgrywkach, triumfując razem z Ligą Dekmeijere w Vina del Mar. Jans razem z Mervaną Jugić-Salkić doszła do półfinału turnieju pierwszej kategorii w Rzymie. Klaudia i Alicja, tworząc wspólny debel, osiągnęły w tym roku drugą rundę w Berlinie. Przegrały z Wiktorią Azarenką i Shahar Peer.