Nasi debliści zagrają o strefę medalową!

/ Tomasz Krasoń , źródło: beijing2008.cn, foto: Dominik Kulaszewicz (orangeprokomopen.pl)

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski osiągnęli największy sukces w historii polskiego tenisa na Igrzyskach Olimpijskich. Polscy specjaliści od gry podwójnej awansowali do ćwierćfinału debla, pokonując parę czeską, Pavla Viznera i Martina Damma 1:6, 7:6(3), 7:5. O awans do strefy medalowej 27-letni Matkowski i starszy o rok Fyrstenberg zagrają z duetem szwedzkim, Simonem Aspelinem i Thomasem Johanssonem.

Pierwsza partia nie ułożyła się po myśli Polaków. Pomimo ośmiu szans na przełamanie rywali nie udało im się zdobyć breaka. 38-letni Vizner oraz 36-letni Damm dokonali tej sztuki trzykrotnie i po 48 minutach zakończyli odsłonę, wygrywając 6:1. Obraz gry uległ nieco zmianie w drugiej partii. Najlepsi polscy debliści stawiali opór Czechom aż do stanu 3:4. Wówczas stracili własne podanie i wydawało się, że pożegnają się z Pekinem. Jednak dopingowani przez liczną grupę polskich sportowców (siatkarzy, szpadzistów oraz Klaudię Jans i Alicję Rosolską) potrafili odrobić straty. Doprowadzili do tie-breaka, w którym zachowali więcej zimnej krwi i triumfowali do trzech. Trzecia, decydująca o awansie do ćwierćfinału odsłona, również była niezwykle dramatyczna. Żaden z duetów nie chciał dać za wygraną. Polacy jako pierwsi serwowali i to oni wielokrotnie wychodzi na prowadzenie. Kropkę nad „i” udało im się postawić w dwunastym gemie, gdy przełamali serwis Czechów i wygrali seta 7:5. Cały mecz trwał 3 godziny bez 2 minut. Tradycyjnie mocną stroną gry „eksportowców” był serwis. Fyrstenberg i Matkowski odnotowali 10 asów oraz 15 wygrywających serwisów. Łącznie Polacy zdobyli o 6 punkt mniej, ale wygrywali decydujące wymiany i dzięki czemu zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

W olimpijskim ćwierćfinale Polacy zmierzą się z parą szwedzką Simonem Aspelinem i Thomasem Johanssonem. Pierwszy z nich jest specjalistą od gry podwójnej, a w rozgrywkach ATP występuje zazwyczaj z Julienem Knowle z Austrii. 34-letni Szwed wygrał 10 zawodowych turniejów deblowych w tym US Open w 2007 roku. Jego partner, Thomas Johansson, lepiej spisuje się w rozgrywkach singlowych. Wygrał finał Australian Open przed sześcioma laty oraz zdobył 8 innych tytułów ATP. W klasyfikacji deblowej plasuje się aktualnie poza pierwszą setką.

„Frytka” i „Matka” występują na Igrzyskach Olimpijskich po raz drugi. Przed czterema laty w Atenach odpadli już w pierwszej rundzie, a ich pogromcami okazali się Szwajcarzy, Roger Federer i Yves Allegro.

Wynik drugiej rundy singla:
M. Fyrstenberg, M. Matkowski (Polska) – P. Vizner, M. Damm (Czechy) 1:6, 7:6(3), 7:5

Zobacz komplet środowych wyników olimpijskiego turnieju mężczyzn!