Historyczne zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: beijing2008.cn, foto: Archiwum Tenisklubu

Agnieszka Radwańska udanie rozpoczęła turniej olimpijski w Pekinie. 19-letnia Polka pokonała w meczu pierwszej rundy Tajwankę Yung-Jan Chan 6:1, 7:6(6) i w kolejnej fazie zmagań zmierzy się z Włoszką Francescą Schiavone.

Spotkanie, które początkowo miało odbyć się w niedzielę, rozpoczęło się od wyraźnej dominacji Polki. Dopiero przy stanie 5:0 dla Radwańskiej 19-letnia Chan zdołała zdobyć pierwszego, i jak się później okazało, ostatniego gema w inauguracyjnej partii. Drugą odsłonę Radwańska również zaczęła od wygranego gema, ale potem w jej grze wystąpił zdecydowany kryzys. Zmagająca się ostatnią z kontuzją dłoni Polka przegrała pięć kolejnych gemów i była bliska porażki w tej partii. Jednak rozstawiona z „ósemką” Radwańska przeprowadziła udaną pogoń i doszła rywalkę na 5:5. Losy seta zostały rozstrzygnięte w tie-breaku, w którym Radwańska triumfowała do sześciu.

W trwającym 1 godzinę i 34 minuty spotkaniu Polka odnotowała 18 wygrywających serwisów, w tym 2 asy. Radwańska przegrała łącznie trzy własne gemy serwisowe, sześciokrotnie przełamując swoją rówieśniczkę z Tajwanu. Polka popełniła także mniej błędów od Chan.

Rywalką Agnieszki Radwańskiej w drugiej rundzie turnieju olimpijskiego będzie Francesca Schiavone. 28-letnia Włoszka wyeliminowała w niedzielę Uzbeczkę Akgul Amanmuradową, wygrywając pewnie w dwóch setach. Bilans dotychczasowych spotkań pomiędzy Radwańską a Schiavone nie jest korzystny dla 19-letniej krakowianki. Mieszkająca na co dzień w Londynie Włoszka triumfowała w obu wcześniejszych spotkaniach. Jednak miały one miejsce w 2006 roku, gdy Polka nie należała jeszcze do ścisłej światowej czołówki.

Dla Agnieszki Radwańskiej był to debiut na Igrzyskach Olimpijskich. Za awans do drugiej rundy otrzyma 28 punktów do rankingu WTA. Start w Pekinie jest dla Isi drugim turniejem po wielkoszlemowym Wimbledonie. Przed dwoma tygodniami w Sztokholmie 19-letnia krakowianka dotarła do półfinału imprezy czwartej kategorii.

Agnieszka Radwańska jest pierwszą zawodniczką w historii polskiego tenisa, która wygrała spotkanie singlowe podczas Igrzysk Olimpijskich.

We wtorek Agnieszka Radwańska rozegrała dwa mecze na terenie Olympic Green Tennis Centre. Poza spotkaniem drugiej rundy singla Isia wraz z Martą Domachowską będą rywalizowały w pierwszej fazie turnieju deblowego. Przeciwniczkami polskiego duetu będą ukraińskie siostry, Alona i Kateryna Bondarenko.