Pierwsze zwycięstwo Uli Radwańskiej!

/ Tomasz Krasoń , źródło: wimbledon.org, foto: Agencja Triada (jandscup.pl)

Urszula Radwańska awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu! 17-letnia krakowianka pokonała 6:1, 6:4 Czeszkę Klarę Zakopalovą. Spotkanie trwało zaledwie 68 minut. Kolejną rywalką Polki będzie zwyciężczyni spotkania Sereny Williams z Kaią Kanepi.

Występująca w Wimbledonie dzięki „dzikiej karcie” Urszula Radwańska bardzo udanie rozpoczęła pojedynek ze znacznie wyżej klasyfikowaną Klarą Zakopalovą (61 WTA). Pierwsza partia zakończyła się wynikiem 6:1, a 17-letnia Polka grała w tym fragmencie spotkania bardzo skutecznie. W tym secie Radwańska odnotowała 16 uderzeń kończących przy zaledwie 3 błędach! Bardzo pewnie także serwowała, przegrywając we własnych gemach zaledwie 4 punkty i nie dając 26-letniej prażance szans na przełamanie podania. Druga odsłona była bardziej wyrównana. W czwartym gemie seta debiutująca w Wielkim Szlemie Polka musiała bronić dwóch break pointów. Udała jej się ta sztuka, a w kolejnym gemie przełamała Zakopalovą. Gdy wydawało się, że młodsza z sióstr Radwańskich przejmie inicjatywę nad partią, sytuacją uległa zmianie. 26-letnia Czeszka wygrała dwa kolejne gemy i objęła prowadzenie 4:3. Jednak na więcej tego dnia nie było stać bardziej doświadczonej Zakopalovej. Ula ponownie objęła prowadzenie i zakończyła spotkanie, wykorzystując trzecią piłkę meczową. W całym meczu 17-lentia krakowianka odnotowała 2 asy, 40 kończących uderzeń, 4 breaki i tylko 14 niewymuszonych błędów.

W drugiej rundzie Urszula Radwańska spotka się z rozstawioną z " szóstką" Amerykanką Sereną Williams. Spotkanie to odbędzie się w środę.

Dla Urszuli Radwańskiej jest to debiutancki występ w wielkoszlemowym turnieju singlistek. Przed rokiem na londyńskiej trawie okazała się najlepsza w singlu i w deblu wśród juniorek. W dorosłym tenisie dwukrotnie próbowała przejść przez eliminacje do imprez wielkoszlemowych. W Australian Open doszła do decydującego, trzeciego meczu, natomiast podczas Roland Garros przegrała już pierwsze spotkanie.

Zwycięstwo w pierwszej rundzie zapewniło Uli Radwańskiej 60 punktów do rankingu WTA oraz 17 tysięcy funtów. Dorobek ten pozwoli młodej Polce na skok w klasyfikacji o ok. 40 pozycji (aktualnie jest notowana na 190. pozycji).

W dniu dzisiejszym na kortach obiektu All England Tennis and Croquet Club zaprezentują się jeszcze trzy Polki. Swoje pierwsze mecze singlowe rozegrają Marta Domachowska i Agnieszka Radwańska. Klaudia Jans wraz z Bośniaczką Mervaną Jugić Salki stoczą pojedynek deblowy.