Olejniczak w turnieju głównym!

/ Tomasz Krasoń , źródło: wimbledon.org, foto: Dominik Kulaszewicz (orangeprokomopen.pl)

Dawid Olejniczak pokonał Rika De Voesta 6:4, 6:4, 6:7(1), 2:6, 8:6 w finałowym spotkaniu eliminacji wielkoszlemowego Wimbledonu. 25-letni bełchatowianin został pierwszym polskim singlistą od 1986, który wystąpi w turnieju głównym w Londynie.

Początkowo spotkanie przebiegało po myśli najwyżej klasyfikowanego polskiego singlisty. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej partii Olejniczak zdobył przewagę przełamania, co pozwoliło zwyciężyć mu w tych odsłonach 6:4, 6:4. Przełomowym momentem spotkania był trzeci set. 28-latek z RPA wygrał tę część po tie-breaku zakończonym wynikiem 7:1. W czwartej odsłonie rozstawiony z „szesnastką” zawodnik z Pretorii poszedł za ciosem i triumfował 6:2. Gdy wydawało się, że wyżej notowany De Voest przejmie kontrolę nad meczem, Olejniczak wrócił do gry. W decydującym piątym secie, rozgrywanym systemem bez tie-breaka, górą był Polak, który przełamał De Voesta w czternastym gemie i wygrał 8:6.

Dla Dawida Olejniczaka to jeden z największych sukcesów w zawodowej karierze. Tenisista Mery Warszawa zadebiutuje w głównym turnieju wielkoszlemowym. Wcześniej trzykrotnie próbował swoich sił w eliminacjach. Podczas ubiegłorocznego Australian Open i niedawno zakończonego Roland Garros doszedł nawet do decydujących spotkań, w których musiał uznać wyższość rywali. W poprzednich spotkaniach eliminacyjnych 25-letni Polak pokonał Czecha Lukasa Rosola i Pakistańczyka Aisama-Ul-Hag Quereshi’ego, nie tracąc w nich nawet seta.

Dawid Olejniczak zagwarantował sobie premię finansową w wysokości 10 250 funtów za występ w pierwszej rundzie imprezy głównej. Swojego kolejnego rywala Polak pozna w piątek, gdy zostaną rozlosowane drabinki turniejów singlowych.