Rzym. Kubot i Melo pokonali niewygodnych rywali! Są w półfinale!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Najwyżej rozstawiona w Rzymie para deblowa, czyli Łukasz Kubot i Marcelo Melo, awansowała do półfinału. Polsko-brazylijski duet po wyrównanym meczu pokonał Fina Henriego Kontinena i Australijczyka Johna Peersa 6:2, 6-7(1) 10-6.

Zapowiadało się, iż spotkanie ćwierćfinałowe będzie wyrównane. Zarówno para Kubot/Melo, jak i duet Kontinen/Peers znajdują się w ścisłej czołówce deblowego rankingu. Polscy i brazylijscy kibice mogli mieć nawet obawy przed tym spotkaniem, gdyż w dotychczasowych pięciu spotkaniach, tylko raz triumfowali Kubot i Melo. Miało to miejsce w pamiętnym półfinale zwycięskiego dla Polaka i Brazylijczyka Wimbledonu 2017. Zwycięstwo to nie przyszło wówczas łatwo, bo dopiero po 3,5 godzinnej zaciętej walce i piątym secie zakończonym wynikiem 9:7. Poza tym czterokrotnie w dwóch setach triumfowali Australijczyk i Fin. Ostatnio w turnieju ATP Finals w Londynie (6:4, 6:2).

W dzisiejszym spotkaniu jednak na samym początku znacznie lepiej prezentowali się najwyżej rozstawieni debliści w tym turnieju. Zarówno Łukasz Kubot, jak i Marcelo Melo, byli niemal bezbłędni przy własnym podaniu. Obydwaj oddali rywalom tylko po jednym punkcie, choć ani razu nie zaserwowali asa. Co więcej jeden ze straconych punktów nie był bynajmniej efektem udanego returnu, bądź zwycięskiej dla Kontinena i Peersa wymiany, a wynikiem podwójnego błędu serwisowego. Do świetnej postawy przy własnym podaniu Polak i Brazylijczyk dołożyli również skuteczną grę w obronie, dzięki której dwukrotnie przełamali rywali. Po zaledwie 25 minutach gry cieszyli się ze zwycięstwa 6:2 w pierwszym secie.

Druga odsłona meczu była bardziej wyrównana. Kontinen i Peers znacznie poprawili swoją grę. Wydawało się już, że doprowadzą do super tie-breaka, gdyż w ósmym gemie przełamali Kubota i Melo. Zabrakło im jednak zimnej krwi, gdy serwowali po set i już po chwili Kubot i Melo odrobili stratę. Ostatecznie set rozstrzygnął się w tie-breaku. Z zaskakującą wręcz łatwością zwyciężyli w nim Kontinen i Peers. Oddali tylko jeden punkt polsko-brazylijskiej parze.

Super tie-break był już wyrównany. Nieco lepiej rozpoczęli go Fin i Australijczyk, jednak Kubot i Melo nie pozwolili im ponownie tak wyraźnie odskoczyć. Wyżej notowanym zawodnikom udało się nieco przejąć inicjatywę i ostatecznie to oni zdołali wygrać 10-6.

W sobotę Kubot i Melo powalczą o awans do finału. Ich rywalami będą Oliver Marach i Mate Pavić.

Ćwierćfinał debla:
Ł. Kubot, M. Melo (Polska, Brazylia, 1) – H. Kontinen, J. Peers (Finlandia, Australia) 6:2, 6:7(1), 10-6