Miami. Hurkacz powstrzymany przez rewelacyjnego 18-latka z Kanady

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Dobiegła końca piękna przygoda Huberta Hurkacza z marcowymi turniejami ATP Masters 1000 w Stanach Zjednoczonych. W 3. rundzie Miami Open Polak uległ 6:7(5), 4:6 Felixowi Augerowi-Aliassime’owi z Kanady. Wcześniej dotarł do ćwierćfinału w Indian Wells.

Auger-Alliasime to najmłodszy tenisista sklasyfikowany w pierwszej setce rankingu ATP. W sierpniu skończy dopiero 19 lat. Zdążył już jednak zagrać w finale turnieju głównego cyklu – pod koniec lutego w Rio de Janeiro. Zmagania w Miami rozpoczął jednak od eliminacji. Przeszedł przez nie bez problemu, a następnie, już w turnieju głównym pokonał Caspera Ruuda i Martona Fucsovicsa. To wyniki, które mogą imponować, ale przecież jeszcze bardziej wartościowe zwycięstwa odnosił w ostatnim czasie Hurkacz. Nasz reprezentant w Indian Wells pokonał chociaży wyżej notowanego rodaka Augera-Aliassime’a, Denisa Shapovalova. Po przenosinach do Miami wygrał z Dominikiem Thiemem, czwartą rakietą świata!

Tym razem rywal okazał się jednak lepszy. Hurkacz nie grał już tak odważnie, jak w meczu z Thiemem. Nie bał się doprowadzać do długich wymian, ale te nie zawsze kończyły się po jego myśli. Do siatki wyruszał rzadko, a przecież tak efektowne i efektywne były jego akcje wolejowe w pojedynku poprzedniej rundy. Przez długi czas wydawało się jednak, że również dzisiejsza taktyka okaże się skuteczna.

Hurkacz nękał bowiem nastolatka z Kanady w jego gemach serwisowych. Dwukrotnie był bardzo bliski przełamania – w czwartym i szóstym gemie pierwszego seta. Augerowi-Aliassime’owi należy jednak oddać, że w najważniejszych momentach nie popełniał najdrobniejszych błędów. Równie dobrze spisał się przy piłce setowej, na którą doczekał się w tie-breaku. Return z bekhendu okazał się zabójczy. Hurkacz mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem. Na nic się zdało, że to Polak wygrał więcej punktów w pierwszym secie.

Sytuacji Hurkacza nie poprawiał fakt, że to Kanadyjczyk rozpoczął drugiego seta od własnego podania. To Polak musiał gonić wynik, a z każdym kolejnym gemem presja rosła – przeciwnik znajdował się bowiem coraz bliżej zwycięstwa w całym meczu. Nerwowo zrobiło się przy stanie 3:4, kiedy Polak po raz pierwszy w meczu musiał bronić break-pointów. W obu przypadkach zażegnał jednak niebezpieczeństwo świetnymi serwisami.

Niestety problemy Hurkacza po kilku minutach miały swój ciąg dalszy. Auger-Aliassime wszedł w uderzenie i coraz śmielej atakował. Seria ofensywnych zagrań przynisoła mu break-pointa przy stanie 5:4, który był jednocześnie pierwszą piłką meczową. Kanadyjczyk wykorzystał ją i po przeszło godzinie i 40 minutach zakończył zwycięsko spotkanie.

Kolejnym rywalem Kanadyjczyka będzie Nikołoz Basilaszwili. Gruzin został rozstawiony w Miami z numerem siedemnaście. Z kolei Hurkacz wróci do Europy i rozpocznie przygotowania do rywalizacji na kortach ziemnych. Jeśli będzie spisywać się tak dobrze jak w marcu, awans do pierwszej ,,50" rankingu ATP wydaje się kwestią kilku tygodni. Na razie w rankingu ,,live" wrocławianin jest 52.