Australian Open. Świątek i Kubot lepsi w polskim meczu

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek i Łukasz Kubot wykorzystują dziką kartę do turnieju miksta. W polskim meczu pokonali bowiem finalistów US Open sprzed kilku miesięcy – Alicję Rosolską i Nikolę Mekticia – 6:1, 2:6, 10-5.

Iga Świątek oraz Łukasz Kubot byli jedyną parą bez australijskiego akcentu, która dostała od organizatorów "dziką kartę" do turnieju miksta. Nasza para zmierzyła się z Alicją Rosolską i Nikolą Mekticiem, mieliśmy więc pewność, że w drugiej rundzie znajdzie się któraś z Polek. Rosolska wraz z Chorwatem grała kilka miesięcy temu w finale US Open i niewiele brakowało, aby oboje sięgnęli po mistrzowski tytuł – przegrali dopiero bardzo zacięty finał.

W pierwszej partii to Świątek i Kubot, mimo dopiero pierwszego wspólnego występu, okazali się zdecydowanie lepsi. Biało-czerwoni znakomicie zaczęli, wygrywając pięć pierwszych gemów. Kubot brał oczywiście na siebie ciężar wielu akcji, lecz dużo mniej doświadczona warszawianka dotrzymywała mu kroku. Po 22 minutach było już po secie, a polski duet wygrał 6:1.

Druga odsłona miała bardzo podobny przebieg, z tym że wszystko odwróciło się o 180 stopni. Tym razem to Mektić i Rosolska nadawali ton rywalizacji, także wygrywając w pierwszych pięciu gemach. Świątek i Kubot odpowiedzieli, przełamując Rosolską, lecz młodsza z Polek sama straciła podanie. Finaliści US Open zwyciężyli 6:2 i o wszystkim zdecydował super tiebreak.

Decydującą rozgrywkę lepiej rozpoczęli Świątek i Kubot. Dzięki dwóm wygranym punktom przy podaniu Rosolskiej przy zmianie stron prowadzili 4-2. Bardzo ważne okazały się także dwie wygrane piłki przy podaniu Świątek, dzięki czemu przewaga sięgnęła trzech punktów. Później jeszcze się powiększyła (znów przy serwisie Rosolskiej) i polska para zwyciężyła dzięki temu 6:1, 1:6, 10-5. W drugiej rundzie rywalami Świątek i Kubota będą Barbora Krejcikova oraz Rajeev Ram lub Timea Bacsinszky i Nicolas Mahut.

Pierwsza runda miksta:
I. Świątek, Ł. Kubot (Polska, WC) – A. Rosolska, N. Mektić (Polska, Chorwacja) 6:1, 2:6, 10-5