Hobart. Zmarnowana szansa. Belgijka z czwartej setki lepsza od Linette

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Choć długimi fragmentami szło jak po grudzie, wydawało się, że Magda Linette zdoła pokonać Greet Minnen i awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Hobart. Polka prowadziła już 5:3 w decydującym secie. Ostatnie słowo należało jednak do sklasyfikowanej na 346. miejscu w rankingu WTA Belgijki, która niespodziewanie wygrała 6:1, 4:6, 7:6(3).

Mecz na dobre zaczął się dla naszej reprezentantki od drugiego seta. O pierwszej partii Polka musiała jak najszybciej zapomnieć. Grała w niej niedokładnie i przede wszystkim bardzo nerwowo. W jej grze nie było widać żadnego pomysłu. Taka postawa Polki pozytywnie wpłynęła na grę przeciwniczki. Minnen bez trudu wygrała pierwszego seta, tracąc w nim tylko jednego gema.

Później mecz się wyrównał. Linette nie zachwycała, ale grała już o wiele lepiej niż na początku spotkania. To w połączeniu z błędami przeciwniczki przyniosło efekt w postaci szybko wywalczonej przewagi podwójnego przełamania w drugim secie. Zaliczka okała się wystarczająca do wyrównania. Minnen odrobiła część strat, ale ostatecznie przegrała tę część gry 4:6.

Kiedy w pierwszym gemie trzeciego seta Polka po raz kolejny przełamała przeciwniczkę, wydawało się, że przejmie wreszcie kontrolę nad pojedynkiem. Linette nie tylko lepiej rozgrywała akcje, ale też odpowiednio reagowała na sytuacje. Po wygranych punktach bardzo często pobudzała się do akcji okrzykami. Minnen była w cieniu, ale wyszła z niego w najważniejszym momencie, gdy część obserwatorów nie dawała jej już zapewne żadnych szans. Belgijka odrobiła straty ze stanu 3:5 i doprowadziła do tie-breaka. W decydującej rozgrywce Linette niestety nie wystrzegała się prostych błędów, co zamknęło jej drzwi do ćwierćfinału.

W najlepszej ósemce turnieju w Hobart znalazła się nieoczekiwanie 21-letnia Greet Minnen. Dla Belgijki to największy sukces w karierze. O kolejne zwycięstwo i awans do półfinału powalczy z jedną z Francuzek – Alize Cornet lub Pauline Parmentier.