Hobart. Maraton Magdy Linette. Polka w głównej drabince

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette awansowała do turnieju głównego rangi International w Hobart. Polka w drugiej rundzie eliminacji, po wyczerpującym spotkaniu pokonała Ukrainkę Katerynę Kozłową. Imprezę główną poznanianka rozpocznie od meczu z turniejową „czwórką” – Marią Sakkari z Grecji.

Trzy godziny i 27 minut to czas spędzony na korcie przez Magdę Linette w drugiej rundzie eliminacji do turnieju w Hobart. To zdecydowana różnica w przeciwieństwie do pierwszego spotkania poznanianki. W sobotę Polka oddała zaledwie trzy gemy reprezentantce gospodarzy Seone Mendez i spędziła na korcie niewiele ponad 70 minut.

W niedzielę o wynikach dwóch pierwszych setów decydować musiały tie-breaki. Linette, szczególnie w pierwszym secie, mogła doprowadzić jednak do szybszego zamknięcia partii. Poznanianka nie wykorzystała prowadzenia 4-1, a po chwili musiała bronić aż czterech piłek na przełamanie przy stanie 5-5. Finalnie seta wygrała – przy czwartej piłce setowej w decydującej rozgrywce. W drugiej odsłonie role na korcie nieco się odwróciły. Mimo dobrego początku Polki, 24-latka z Ukrainy szybko odrobiła straty, ale o wyniku partii ponownie musiał decydować tie-break. Ukrainka nie wykorzystała po drodze aż siedmiu piłek setowych, ale ósma okazała się dla niej szczęśliwą.

W finałowej odsłonie, w odróżnieniu od pozostałych, to Polka musiała gonić wynik. Dogonić się udało, ale dopiero przy stanie 4-4. Finisz poznanianki mógł jednak zrobić wrażenie. Od tego stanu Linette wygrała osiem piłek z rzędu, a w rezultacie całe spotkanie. W nagrodę po raz drugi z rzędu zagra w głównych zawodach australijskiej imprezy.

Przed poznanianką niezwykle trudne zadanie, by poprawić zeszłoroczny rezultat w Hobart. W ubiegłym roku Linette poległa już w pierwszej rundzie, przegrywając z najwyżej rozstawioną Shuai Zhang z Chin. Tym razem Polka wpadła na rozstawioną z numerem 4 – Marię Sakkari – specjalistkę od eliminowania faworytek. Greczynka w poprzednim sezonie była lepsza m.in. od Venus Williams, Marii Szarapowej czy Karoliny Pliszkovej. W tym roku pokonała już m.in. Belindę Bencic – triumfatorkę nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych w Perth.

Druga runda eliminacji:

Magda Linette (Polska, 2) – Kateryna Kozłowa (Ukraina, 14) 7:6 (7), 6:7 (5), 6:4