Polka w półfinale w Rzymie!

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: Agencja Triada (jandscup.pl)

Klaudia Jans i Mervana Jugić-Salkić awansowały do półfinału deblowego turnieju Internazionali BNL D’Italia. W ćwierćfinale duet polsko-bośniacki pokonał parę hiszpańską, Anabel Medinę Garrigues i Virginię Ruano Pascual 6:7(2), 6:3, 11:9.

Pierwszy set spotkania rozpoczął się po myśli „naszego” debla. 23-letnia Jans i 28-letnia Jugić-Salkić prowadziły w inauguracyjnej partii nawet 5:3. W dziesiątym gemie przy stanie 5:4, 40:30 i własnym podaniu miały piłkę setową. Nie wykorzystały jednak nadarzającej się okazji i ostatecznie przegrały pierwszą odsłonę w tie-breaku (do dwóch). Ta część spotkania trwała 1 godzinę i 1 minutę. Zawodniczki, które dotychczas nie występowały w jednej parze deblowej, nie poddały się. W drugiej partii uzyskały przewagę przełamania, dzięki czemu wygrały drugiego seta 6:3. Niezwykle dramatyczny przebieg miał kończący spotkanie ćwierćfinałowe tie-break meczowy. Początkowo Polka i Bośniaczka wyszły na prowadzenie, dochodząc nawet do stanu 8:6. Jednak wówczas przegrały trzy kolejne piłki i zmuszone były bronić piłkę meczową. Udało im się to, a same zakończyły spotkanie przy pierwszej okazji. Był to wyjątkowo długi mecz deblowy, który trwał aż 2 godziny i 5 minut.

W walce o finał rywalkami Polki i Bośniaczki będzie para czesko-słowacka Iveta Benesova i Janette Husarova. Tenisistki te pokonały w ćwierćfinale inną Polkę, Agnieszkę Radwańską grająca w parze z Marią Kirilenko.

Osiągając półfinał turnieju WTA pierwszej kategorii w Rzymie, Klaudia Jans zagwarantowała sobie 195 punktów do światowego rankingu. Rezultat ten zapewni jej awans o około 20 pozycji w światowej hierarchii (aktualnie zajmuje siedemdziesiątą pierwszą). Dla 23-letniej Polki występ na kortach rzymskiego Foro Italico jest największym sukcesem w karierze. Dotychczas grała w finałach imprez w Warszawie i Sopocie (z Alicją Rosolską) oraz dotarła do półfinału w paryskiej hali (z Renatą Voracovą).

Duet polsko-bośniacki zakwalifikował się do turnieju w Rzymie z listy rezerwowych. Jans i Jugić-Salkić skorzystały na wycofaniu się Dinary Safiny i Agnes Szavay spowodowanym kontuzją Rosjanki. Polka i Bośniaczka grają w imprezie Internazionali BNL D’Italia wprost rewelacyjnie, pokonując tak znakomite zawodniczki jak Anna Czakwetadze i Nicole Vaidisova w pierwszej, czy Katarina Srebotnik i Ai Sugiyama (nr 2) w drugiej rundzie.

Półfinałowe spotkanie z udziałem Polki odbędzie się w sobotę o godzinie 14:30 na korcie numer jeden.

Wynik ćwierćfinału debla:
Klaudia Jans, Mervana Jugić-Salkić (Polska, Bośnia) – Anabel Medina Garrigues, Virginia Ruano Pascual (Hiszpania) 6:7(2), 6:3, 11:9