Budapeszt. Solidarne wygrane Świątek i Chwalińskiej

/ Anna Niemiec , źródło: , foto: Peter Figura

Iga Świątek i Maja Chwalińska awansowały do drugiej rundy turnieju NEK Ladies Open z pulą nagród 60 tysięcy dolarów. Obie wyeliminowały reprezentantki gospodarzy i obie potrzebowały do zwycięstwa trzech setów.

Jako pierwsza na korcie pojawiła się warszawianka, która zmierzyła się z Reką-Lucą Jani. Podopieczna Piotra Sierzputowskiego bardzo słabo weszła w mecz i przegrała pierwsze siedem gemów. Warszawianka w porę jednak zdołała przerwać niekorzystną serię i w drugim gemie drugiego seta po raz pierwszy przełamała serwis rywalki. Chwilę później reprezentantka Polski straciła jeszcze raz podanie, ale od tego momentu przejęła już kontrolę nad przebiegiem gry. Wygrała 11 z 12 następnych gemów i po 80 minutach walki zapewniła sobie awans do drugiej rundy.

Chwalińska w przeciwieństwie do swojej koleżanki z reprezentacji bardzo dobrze rozpoczęła mecz przeciwko Dalmie Galfi i wyszła na prowadzenie 5:2. Pięć następnych padło jednak łupem Węgierki i to ona objęła prowadzenie 1:0 w meczu. Przebieg drugiej partii był bardzo podobny, ale tym razem to faworytka gospodarzy odskoczyła na 4:1, a 16-latka z Dąbrowy Górniczej ruszyła w pościg i doprowadziła do wyrównania. W decydującej odsłonie spotkania takich zwrotów akcji już nie było. Podopieczna Pawła Kałuży czterokrotnie odebrała podanie rywalce i po 2 godzinach i 10 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

O ćwierćfinał Iga Świątek powalczy z Janą Cepelovą, a Maja Chwalińska z Terezą Mrdezą.