Poznań. Taro Daniel i Hubert Hurkacz o tytuł

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Taro Daniel pokonał w półfinale Quentina Halysa 7:6 (6), 6:3 i o tytuł powalczy z Hubertem Hurkaczem. Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistów. Początek finału w niedzielę o 14:30.

Mecz z Francuzem okazał się dla Taro Daniela najtrudniejszym, które rozegrał w tegorocznej edycji Poznań Open. Pojedynek od początku był zacięty, jednak przewaga sytuacyjna Halysa wybijała się na pierwszy plan. To on dyktował warunki na korcie, ale taki obrót spraw nie przyniósł pozytywnych dla niego efektów. Tenisista z Bondy nie potrafił wykorzystać szans, które sobie wywalczył. Najpierw przełamał na 4:2, by za chwilę oddać serwis po prostych błędach. Następnie miał już piłkę setową przy stanie 5:4, ale wtedy to Japończyk obronił się dobrym podaniem. Losy seta rozstrzygnął tie-break, w którym to Halys wyszedł na prowadzenie 6:4, ale w tym momencie ponownie zepsuł trzy uderzenia z rzędu, a zawodnik urodzony w Nowym Jorku skorzystał z tej okazji.

Początek drugiej partii to odrodzenie Halysa. Przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 2:0. Jednak po raz kolejny nie wyciągnął on wniosków z pierwszego seta i stracił przewagę. Tenisista rozstawiony z numerem jeden wyczuł słabość Francuza, zaczął grać ofensywniej i nie dał szans na kolejne odrodzenie. W efekcie niewykorzystane okazje 21-latka się na nim zemściły i musiał zejść z kortu pokonany.

Taro Daniel zmierzy się w finałowym pojedynku z Hubertem Hurkaczem. Japończyk powalczy o swój szósty tytuł challengerowy, Polak natomiast o pierwszy. Zawodników tych dzieli aktualnie ponad 100 miejsc w rankingu. Daniel nie stracił jeszcze seta w tej edycji imprezy w stolicy Wielkopolski, a wrocławianin zanotował dwie takie straty. Polak nie jest jednak bez szans w starciu z bardziej doświadczonym rywalem. Sposób, w jaki wygrywa mecze napawa optymizmem i pokazuje, że jest w naprawdę dobrej formie.

Hubert Hurkacz ma szansę wygrać Poznań Open jako drugi Polak w historii. W 2012 roku dokonał tego Jerzy Janowicz. Jeśli zwycięży wrocławianin po raz pierwszy triumfować będą Polacy zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. W sobotę zwycięzcami debla zostali Mateusz Kowalczyk i Szymon Walków.

Półfinały singla:
Taro Daniel (Japonia, 1) – Quentin Halys (Francja, 6) 7:6 (6), 6:3
Hubert Hurkacz (Polska) – Alessandro Giannessi (Włochy) 6:4, 3:6, 6:3

Finał debla:
Mateusz Kowalczyk (Polska, WC) / Szymon Walków (Polska, WC) – Andrea Vavassori (Włochy, 4) / Attila Balazs (Węgry, 4) 7:5, 6:7 (8), 10:8