Rzym. Bolesna porażka Kubota i Melo. Polak opuści fotel lidera rankingu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Łukasz Kubot i Marcelo Melo przegrali w ćwierćfinale turnieju w Rzymie 3:6, 5:7 z Juanem Sebastianem Cabalem i Robertem Farahem. Porażka będzie miała wyjątkowo przykre skutki. Nasz reprezentant od poniedziałku nie będzie już zasiadał w fotelu lidera. Zastąpi go zaledwie 24-letni Mate Pavić.

Kubot na szczyt rankingu ATP wdrapał się ósmego stycznia 2018 roku. Do końca kwietnia fotel lidera dzielił ze swoim partnerem, Marcelo Melo, natomiast przez ostatnie trzy tygodnie samodzielnie przewodził stawce. W ostatnim czasie polsko-brazylijska para obniżyła jednak loty, wskutek czego przewaga nad najgroźniejszymi rywalami stale topniała. Pierwsze zagrożenie pojawiło się przed tygodniem, kiedy bracia Bob i Mike Bryanowie znaleźli się o jeden wygrany mecz od powrotu na szczyt światowych list. Wówczas udało się jeszcze obronić pozycję numer jeden, ale co się odwlecze, to nie uciecze.

Choć Kubot i Melo zostali rozstawieni w Rzymie z numerem pierwszym, trudno było w nich upatrywać głównych faworytów do końcowego zwycięstwa. W obecnym sezonie tylko raz zagrali w finale turnieju ATP. Na dodatek trafili do ćwiartki z Juanem Sebastianem Cabalem i Robertem Farahem, którzy przed tygodniem wyrzucili ich za burtę turnieju w Madrycie. Co więcej, Kolumbijczycy wygrali również dwa wcześniejsze starcia z polsko-brazylijską parą, przez co zaczęli być uznawani za jej zmorę.

Obawy się potwierdziły i w ćwierćfinale imprezy w Rzymie obie pary ponownie stanęły naprzeciw siebie. Dość nieoczekiwanie Kubot i Melo przełamali przeciwników już w pierwszym gemie. Radość nie trwała jednak długo. Kolejne cztery gemy padły bowiem łupem Kolumbijczyków, którzy objęli prowadzenie 4:1, a następnie dokończyli seta zachowujac bezpieczną przewagę.

Polak i Brazylijczyk pozostawali z jednym przełamaniem wywalczonym na samym początku starcia, natomiast Cabal i Farah nie zamierzali się zatrzymywać. W trzecim gemie drugiego seta ponownie przełamali liderów rankingu ATP, robiąc tym samym wielki krok w kierunku awansu do półfinału. Co prawda, Cabal i Farah utracili wywalczoną zaliczkę, ale koniec końców i tak wygrali spotkanie w dwóch setach. Przy stanie 5:5 doprowadzili do kolejnego przełamania, a po zmianie stron potwierdzili swoją wyższość, wykorzystując drugą piłkę meczową. Spotkanie trwało półtorej godziny.

Niezależnie od tego jak zakończy się turniej w stolicy Włoch, Kubot straci pozycję lidera deblowego rankingu ATP na rzecz Mate Pavicia. 24-letni Chorwat w karierze wygrał 11 turniejów ATP. Najcenniejsze trofeum wywalczył w tym roku w Melbourne, triumfując razem z Oliverem Marachem w Australian Open.

Ćwierćfinał gry podwójnej:

J. Cabal, R. Farah (Kolumbia, 6) – Ł. Kubot, M.Melo (Polska, Brazylia, 1) 6:3, 7:5