Madryt. Rosolska w ćwierćfinale! Tak dobrze jeszcze nie było

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Peter Figura

Alicja Rosolska po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału Mutua Madrid Open. Polka razem z Amerykanką Abigail Spears pokonały 7:6(3), 6:3 rozstawione z numerem ósmym Hao-Ching Chan i Zhaoxuan Yang i z impetem wkroczyły do grona ośmiu najlepszych par trzeciego w obecnym sezonie turnieju Premier Mandatory.

W pierwszym secie Azjatki dwukrotnie prowadziły z przewagą przełamania, ale nie potrafiły doprowadzić do szczęśliwego dla siebie zakończenia. Zabrakło im bardzo niewiele, w dziesiatym gemie miały bowiem piłkę setową przy własnym podaniu. Rosolska ze Spears odrobiły jednak straty, a w tie-breaku przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść, tracąc w decydującej rozgrywce jedynie trzy punkty.

Wydawało się, że równie wyrównana będzie kolejna odsłona rywalizacji. Żadna z par nie potrafiła początkowo odskoczyć na dwa gemy przewagi. Sytuacja zmieniła się w siódmym gemie, kiedy to Rosolska i Spears straciły tylko jeden punkt przy serwisie turniejowych ,,ósemek", a po zmianie stron potwiedziły przełamanie, po raz kolejny wygrywając gema do 15. To podcięło skrzydła Azjatkom, które nie zdołały wydostać się z opresji i przegrały trzeciego gema z rzędu. Po godzinie i 31 minutach rywalizacji Rosolska i Spears mogły unieść ręce w geście triumfu.

Ćwierćfinałowymi rywalkami polsko-amerykańskiej pary będą najprawdopodobniej rozstawione z numerem pierwszym Jelena Wiesnina i Jekaterina Makarowa. Rosjanki tylko raz dotarły w Madrycie do finału, mimo że od lat należą do ścisłej światowej czołówki.

1/8 finału debla:

A. Rosolska, A. Spears (Polska, USA) – H. Chan, Z. Yang (Tajwan, Chiny, 8) 7:6(3), 6:3