Bogota. Seria porażek przerwana, Linette w 2. rundzie

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette przerwała złą passę w 1. rundzie w Bogocie. Poznanianka zwyciężyła Jewgieniję Rodinę 6:3, 7:5 w rwanym z powodu deszczu pojedynku. Szansa na ćwierćfinał spora, bo kolejna rywalka to zawodniczka z czwartej 100.

Polka, która w Bogocie gra najwyżej rozstawiona w karierze (z numerem 2) wreszcie się przemogła. Cztery poprzednie mecze zaczynała od wygranego pierwszego seta i wszystkie cztery kończyła z porażkami. Powtórki z rywalizacji z Danielle Collins, Aljaksandrą Sasnowicz, Alison Riske i Claire Liu nie było.

Przeciwniczka, zajmująca 114. miejsce w rankingu WTA Rodina, nie stroniła od błędów. Ale sporo popełniała ich także Linette. W pierwszym secie to ona posłała jednak więcej piłek wygrywających. Mimo tego nerwowych fragmentów nie zabrakło. Polka wyszła na prowadzenie 4:2, w gemie lacostowskim straciła serwis, na szczęście breaka szybko odzyskała, ponownie przełamując Rosjankę. Tym razem przy własnym podaniu grała już skuteczniej.

Na początku drugiej partii przewagę udokumentowała kolejnym przełamaniem. Niestety, kolejne piłki zaczęły przywodzić na myśl sytuacje z poprzednich meczów, w których wygrywała pierwszego seta, a później w jej grze coś się blokowało. Pozwoliła Rodinie odłamać. Nad kortem zbierały się ciemne chmury, a zawodniczki zaczęły rywalizować w lekkim deszczu. W trakcie piątego gema sędzia ogłosiła, że spróbują go dokończyć, ale po nieudanym zagraniu i stanie 30-40 Linette wskazywała na śliską mączkę. Mecz przerwano, a za chwilę się rozpadało.

Spotkanie zostało wstrzymane na kilka godzin. Kiedy tenisistki wróciły na kort, Rosjance wystarczyła jedna udana wymiana, by zamknąć gema na 3:2. Szybciej rytm odnalazła jednak poznanianka i to ona zdobyła trzy punkty z rzędu. To było pierwsze z czterech kolejnych przełamań, bo i Linette, i Rosjanka w gemach serwisowych spisywały się przeciętnie. Rodina szanse na zwycięstwo ograniczyła na własne życzenie. Przy stanie 5:5 popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, dając Polce break pointa, a zaraz przełamanie. Prezentu nasza druga rakieta nie zmarnowała i zamknęła pojedynek.

Turniejowa "dwójka" w Bogocie broni punktów za ubiegłoroczny ćwierćfinał. Na drodze do 1/4 finału stoi reprezentantka gospodarzy Maria Herazo Gonzalez. 21-latka to 364. zawodniczka na liście WTA. Faworytką będzie Linette. Z rywalizacji odpadła już Alison Riske, teoretycznie najgroźniejsza konkurntka w ćwiartce, z którą Polce było ostatnio nie po drodze (porażka w 1. rundzie w Miami).

Magda Linette (Polska, 2) – Jewgienija Rodina (Rosja) 6:3, 7:5