Miami. Niewykorzystane szanse zemściły się na Matkowskim i Qureshim

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Rzadko trafia się na tak wyrównane spotkania, jak starcie Marcina Matkowskiego i Alsama-Ul-Haq Qureshiego z Leonardo Mayerem i Diego Schwartzmanem. Niejako na własne życzenie polsko-pakistańska para przegrała 7:6(6), 6:7(5), 9:11. W tie-breaku drugiego seta Matkowski i Qureshi roztrwonili trzypunktową przewagę, natomiast w decydującej odsłonie rywalizacji nie wykorzystali dwóch meczboli.

Porażka Matkowskiego oznacza, że w turniejach deblowych w Miami nie mamy już żadnego reprezentanta. Wcześniej za burtę zawodów wypadł Łukasz Kubot, który wraz z Marcelo Melo bronił punktów za ubiegłoroczny triumf. Wśród kobiet biało-czerwonym rodzynkiem była Alicja Rosolska. Polka wraz z Amerykanką Abigail Spears również zakończyła zmagania na etapie 1. rundy.

Z całego grona najbliższy szczęścia był Matkowski. Od zwycięstwa w super tie-breaku dzielił go w pewnym momencie tylko jeden wygrany punkt. Do decydującego seta wcale nie musiało jednak dojść. Kiedy Matkowski i Qureshi prowadzili 5:2 w tie-breaku drugiego seta, zanosiło się, że mecz zbliża się do szczęśliwego końca. Pięć kolejnych punktów padło jednak łupem Mayera i Schwartzmana, przez co spotkanie się przedłużyło. Skuteczna pogoń Argentyńczyków w końcówce drugiego seta była swego rodzaju odpowiedzią na wcześniejszą serię wygranych gemów przez Matkowskiego i Qureshiego. Polak i Pakistańczyk w drugiej partii przegrywali już bowiem 1:5.

Po szalonym drugim secie przyszła pora na równie kuriozalny super tie-break. Matkowski i Qureshi niemal przez cały czas mieli w nim przewagę, trzykrotnie wywalczając przewagę mini-breaka. Przy wyniku 9:8 mieli nawet piłkę meczową przy własnym podaniu. Niestety nie udało się postawić przysłowiowej kropki nad ,,i", z czego skrzętnie skorzystali przeciwnicy. Argentyńczycy od stanu 7:9 wygrali cztery punkty z rzędu i zapewnili sobie awans do drugiej rundy prestiżowych zawodów.

O awans do ćwierćfinału turnieju gry podwójnej Mayer i Schwartzman powalczą z braćmi Bryanami ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza runda debla:

L. Mayer, D. Schwartzman (Argentyna) – M. Matkowski, A. Qureshi (Polska, Pakistan) 6:7(6), 7:6(5), 11:9