Zhuhai. Hurkacz o krok od tytułu

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz wystąpi w finale Zhuhai Open. W sobotę Polak w trzech setach pokonał Jasona Junga, dzięki czemu w nowym rankingu ATP zadebiutuje w Top 200. O pierwszy triumf w imprezie rangi challenger 21-latek zagra z Aleksem Boltem.

Wrocławianin rozpoczął spotkanie jak burza. W pierwszej partii dwukrotnie odebrał podanie przeciwnikowi, dzięki czemu błyskawicznie zwyciężył 6:1.

Druga odsłona meczu była dużo bardziej wyrównana. Obaj tenisiści mieli w niej kilka szans przy serwisie rywala, ale żadnej z nich nie zamienili na „breaka” i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce polski tenisista obronił trzy piłki setowe, ale przy kolejnej musiał już skapitulować i Tajwańczyk wyrównał stan rywalizacji.

Na początku decydującego seta przytrafił się reprezentantowi Polski słabszy moment gry. W trzecim gemie podopieczny Aleksandra Charpantidisa popełnił cztery proste błędy, oddał podanie do zera i chwilę później przegrywał już 1:3. Hurkacz w porę się jednak przebudził, wygrał cztery następne gemy i stanął przed szansą, żeby zakończyć spotkanie przy pomocy własnego podanie. W dziewiątym gemie Polak prowadził już 30:0, ale cztery następne punkty padły łupem Junga, który odrobił stratę przełamania. Chwilę później Tajwańczyk ponownie nie był w stanie utrzymać serwisu. Wrocławianin wykorzystał pierwszą piłkę meczową, zmuszając agresywnym returnem rywala do błędu i po dwóch godzinach i pięciu minutach walki mógł wznieść ręce w geście triumfu.

21-latek z Dolnego Śląska w niedzielę po raz drugi w karierze wystąpi w finale imprezy rangi challenger. W zeszłym roku w Shenzhen Hurkacz przegrał decydujący pojedynek z Radu Albotem.

Finałowym rywalem polskiego tenisisty będzie Aleks Bolt. Australijczyk, który do chińskich zawodów musiał przebijać się przez kwalifikacje, nie stracił w Zhuhai jeszcze ani jednego seta. W sobotę 25-latek urodzony w Murray Bridge spędził na korcie tylko 41 minut, ponieważ Oscar Otte przy wyniku 5:6 w pierwszym secie zrezygnował z dalszej walki.