Dubaj. Rosolska w półfinale

/ Mateusz Geisler , źródło: własne, foto: Peter Figura

Sporą niespodziankę sprawiły Alicja Rosolska i Abigail Spears. Polsko-amerykański duet wyeliminował, po niezwykle emocjonującym spotkaniu, rozstawione z „dwójką”, Latishę Chan i Andreę Sestini Hlavaczkovą. Zawodniczka z Tajwanu to aktualna liderka rankingu.

Pierwsza partia miała jednostronny przebieg. Tajwańsko-czesko para szybko zdobyła cztery kolejne gemy, dwukrotnie przełamując rywalki. Polka i Amerykanka pomagały im słabą dyspozycją serwisową. Sześć podwójnych błędów przy jednym asie oraz pierwszy serwis rzadko lądujący w karze (38%) nie mogły przełożyć się na nic dobrego. Faworytki spotkania nie wypuściły zdobytej przewagi z rąk i pewnie wygrały pierwszego seta, dokładając trzeciego breaka w ostatnim gemie.

Drugi set to poprawa gry pary polsko-amerykańskiej. Co prawda, „nasze” zawodniczki popełniły pięć podwójnych błędów, ale zaczęły częściej trafiać pierwszym podaniem (64%). Partia miała wyrównany przebieg, mimo że oba duety miały problemy z utrzymywaniem własnego podania. O końcowym wyniku musiał zadecydować tie break. Był on odzwierciedleniem całego seta. Walka punkt za punkt. Ostatecznie, przy stanie 5-5, dwa kluczowe punkty zdobyły Polka i Amerykanka, doprowadzając do wyrównania stanu meczu.

Super tiebreak to zażarty bój o każdy punkt. Żaden z duetów nie był w stanie osiągnąć znaczącej przewagi. Wyrównana walka toczyła się do samego końca. Przy stanie 8-8, pierwszą i jak się za chwilę okazało, jedyną piłkę meczową wywalczyły Rosolska i Spears.

W spotkaniu o finał rywalkami „naszej” pary będą Chan Hao-Ching i Yang Zhaoxuan. Zawodniczki z Azji awansowały do najlepszej czwórki bez gry. Rozstawione z „trójką” Barbora Strycova i Lucie Szafarzova poddały spotkanie walkowerem.

Ćwierćfinał debla:
Alicja Rosolska, Abigail Spears (Polska, USA) – Latisha Chan, Andrea Sestini Hlavaczkova (Tajwan, Czechy, 2) 1:6, 7:6(5), 10-8