Kioto. Hurkacz drugą rakietą Polski

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Środa była polskim dniem podczas Shimadzu Kyoto Challenger. Michał Przysiężny na początek wyeliminował turniejową „ósemkę”, Yasutakę Uchiyamę, a Hubert Hurkacz awansował do ćwierćfinału, dzięki czemu w poniedziałek zostanie drugą rakietą Polski.

Jako pierwsi na korcie pojawili się starszy z reprezentantów Polski i Japończyk. W pierwszym secie faworyt gospodarzy był lepszy o jedno przełamanie, ale w drugim z taką samą przewagą zwyciężył głogowianin. W decydującej odsłonie meczu żaden z zawodnik nie był w stanie przełamać rywala i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczął tenisista w Kraju Kwitnącej Wiśni, który wyszedł na prowadzenie 3:1. Sześć następnych punktów padło jednak łupem Polaka, który po 2 godzinach i 6 minutach walki mógł się cieszyć z awansu do drugiej rundy.

Przysiężny o ćwierćfinał japońskich zawodów zmierzy się z Tobiasem Kamke. Niemiec pewnie pokonał Edana Leshema.

W najlepszej ósemce challengera z pulą nagród 50 tysięcy dolarów jest już Hurkacz. Wrocławianin nie miał problemów z wyeliminowaniem Maxa Purcella. Reprezentant Polski ani razu nie musiał się nawet bronić przed stratą serwisu i w pierwszej partii oddał rywalowi tylko jednego gema, a w drugim okazał się lepszy o jedno przełamanie.

Dzięki zwycięstwu nad Australijczykiem 21-latek z Dolnego Śląska wyprzedzi w rankingu Kamila Majchrzaka i od poniedziałku będzie drugą rakietą Polski. Hurkacz ma również szansę zadebiutować w Top 200 światowego rankingu, ale żeby do tego doszło, Polak w ćwierćfinale będzie musiał pokonać rozstawionego z numerem 1, Johna Millmana.

Na koniec dnia podopieczny Aleksandra Charpantidisa do zwycięstwa w singlu dołożył jeszcze wygraną w deblu. Hubert Hurkacz i Tuna Altuna w pierwszej rundzie gry podwójnej w trzech setach pokonali Sorę Fukudę i Yutę Shimizu.

Druga runda singla
Hubert Hurkacz (Polska, 7) – Max Purcell (Australia) 6:1 6:4

Pierwsza runda singla
Michał Przysiężny (Polska) – Yasutaka Uchiyama (Japonia, 8) 4:6 6:4 7:6(3)

Pierwsza runda debla
T. Altuna, H. Hurkacz (Polska, Turcja) – S. Fukuda, Y. Shimizu (Japonia, WC) 6:1 2:6 10:8