Sofia. Basić z premierowym tytułem

/ Jakub Karbownik , źródło: , foto: AFP

Mirza Basić pokonał 7:6(6), 6:7(4) i 6:4 Mariusa Copila w finale turnieju w Sofii. Dla reprezentanta Bośni i Hercegowiny niedzielny triumf jest pierwszym tytułem zdobytym w turnieju ATP.

Niespełna 27-letni Basić do turnieju głównego dostał się przechodząc eliminacje. W walce o drabinkę turnieju głównego, sklasyfikowany na początku drugiej setki rankingu Bośniak, o mały włos nie przepadł. Jednak po sobotniej sensacyjnej wygranej nad turniejową „jedynką”, Stanem Wawrinką, postarał się o kolejny życiowy wyczyn i miły prezent dla swych kibiców.

Niedzielny pojedynek był bardzo zacięty, o czym świadczy fakt, że losy dwóch setów ważyły się w tie breaku, a w decydującej partii zwycięzca okazał się lepszy od przeciwnika o jedno przełamanie serwisu.

W pierwszym secie każdy z zawodników starał się pilnować własnego podania. I zarówno Basiciowi, jak i Copili ta sztuka nie udała się po razie i o losach decydował tie break. W tym przewagę dwóch punktów uzyskał Rumun. Jednak nie zdołał dowieźć jej do końca i to ostatecznie Bośniak wygrał premierową partię niedzielnego finału.

Przebieg wydarzeń nie podłamał Copila, który już w pierwszym gemie drugiego seta odebrał serwis rywalowi. Nie zdołał jednak utrzymać przewagi, dał się przełamać, i o losach partii decydował tie break. W tym, inaczej niż w pierwszym, Rumun od początku miał przewagę, która doprowadziła do wygranej w secie i wyrównania stanu meczu.

W decydującym partii każdy z tenisistów miał szansę przełamania serwisu rywala, ale kluczowe wydarzenia miały miejsce dopiero w gemie dziewiątym. Wykorzystując czwartą w tym secie szansę na przełamanie podania rywala, Basic wyszedł na prowadzenie. A następnie przy swoim podaniu, wykorzystując pierwszą piłkę meczową, tenisista z Sarajewa zakończył pojedynek.

Finał singla:
Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina, Q) – Marius Copil (Rumunia) 7:6(6), 6:7(4), 6:4