AO: Hsieh ogrywa Muguruzę i zagra o IV rundę z Radwańską

/ Michał Jaśniewicz , źródło: ausopen.com/własne, foto: AFP

32-letnia Su-Wei Hsieh będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w trzeciej rundzie Australian Open. 82. w rankingu Tajwanka sprawia dzisiaj jedną z największych niespodzianek tegorocznego turnieju, pokonując Garbinie Muguruzę 7:6(1), 6:4.

Radwańska w Melbourne prezentuje bardzo nierówno dyspozycję, ale najważniejsze, że pozostaje w grze. Dzisiaj krakowianka wygrała w trzech setach z Łesią Curenko (więcej o tym meczu TUTAJ). Wydawało się, że o najlepszą szesnastkę w Melbourne Polce przyjdzie rywalizować z turniejową „trójką”.

Tak się jednak nie stanie, gdyż słabo dysponowana Garbinie Muguruza została już w drugiej rundzie zatrzymana przez specjalistkę od gry deblowej – Su-Wei Hsieh. W pierwszym secie tego pojedynku przeważały gemy rozstrzygane na przewagi, często kończące się przełamaniami. Hiszpanka breaka wywalczyła już na samym początku, ale następnie przegrała cztery kolejne gemy. Tajwanka prowadziła już 5:2, jednak przewagę roztrwoniła i ostatecznie doszło do tie breaka. Tego 32-latka z Azji rozegrała wzorowo, tracąc tylko punkt.

W drugim secie Hsieh poszła za ciosem i prowadziła 5:2, z podwójnym przełamaniem. Muguruza wygrała dwa kolejne gemy, ale następnie Tajwanka pewnie utrzymała serwis, kończąc spotkanie w godzinę oraz 59 minut.

W całym spotkaniu Garbinie Muguruza, która rok temu osiągnęła w Melbourne ćwierćfinał, odnotowała 43 niewymuszone błędy, przy 23 Hsieh. Ta porażka oznacza dla Hiszpanki, iż straci ona trzecią pozycję w rankingu WTA. Wyprzedzi ją na pewno Elina Switolina, a szansę mają na to również Karolina Pliszkova oraz Jelena Ostapienko.

Jestem w rozgrywkach już dosyć długo, więc rozegrałam już w swoim życiu kilka ciekawych spotkań – stwierdziła, w wywiadzie przeprowadzony na Rod Laver Arena, Tajwanka. – Oczywiście to zwycięstwo jest jednym z największych w mojej karierze. To będzie dla mnie wspaniałe wspomnienie.

Równo dziesięć lat temu Su-Wei Hsieh osiągnęła w Australian Open czwartą rundę (jako kwalifikantka) i jest to jak na razie jej najlepszy wynik wielkoszlemowy w singlu. O powtórzenie tego osiągnięcia Tajwanka zagra w sobotę z Agnieszką Radwańską. Będzie to dopiero druga konfrontacja pomiędzy nimi. W drugiej rundzie Miami Open 2013 krakowianka pewnie zwyciężyła 6:3, 6:2.

W czwartej rundzie Agnieszkę Radwańską lub Su-Wei Hsieh czeka pojedynek z Angelique Kerber lub Marią Szarapową.

Su-Wei Hsieh (Tajwan) – Garbine Muguruza (Hiszpania, 3) 7:6(1), 6:4