Sant Cugat: Leśniak lepsza od jednej z faworytek

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: własne

Marta Leśniak awansowała do drugiej rundy turnieju rangi ITF z pulą nagród 25 tysięcy dolarów. Polka, która do zawodów musiała przebijać się przez kwalifikacje, wyeliminowała Silvię Soler-Espinosę. Hiszpanka w 2012 roku była 54 zawodniczką świata.

Pierwszą partię lepiej rozpoczęła wrocławianka, która odebrała serwis rywalce w trzecim gemie. Cztery następne gemy padły jednak łupem turniejowej „trójki”, która wyszła na prowadzenie 5:2. Reprezentantka Polski zdołała odrobić część strat, ale w dziesiątym gemie po raz kolejny nie była w stanie utrzymać podania i tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

Soler-Espinosa rozpoczęła drugiego seta od wygrania własnego serwisu, ale przez kolejne 30 minut na korcie niepodzielnie rządziła 29-latka z Dolnego Śląska, która wygrała sześć gemów z rzędu i wyrównała stan rywalizacji.

W decydującej odsłonie meczu obie tenisistki miał ogromne problemy z podaniem. Trzeci set rozpoczął się od ośmiu „breaków” z rzędu. Przy wyniku 4:4 jako pierwsza serwis zdołała utrzymać Leśniak. Chwilę później tej samej sztuki nie udało się dokonać 29-latce urodzonej w Elche i po 2 godzinach i 16 minutach ręce w geście triumfu mogła wznieć Polka.

O ćwierćfinał Marta Leśniak powalczy z kolejną reprezentantką gospodarzy, Paulą Arias Manjoną. 17-letnia Hiszpanka, która sklasyfikowana jest obecnie na 984 miejscu w światowym rankingu i w turnieju występuje dzięki „dzikiej karcie”, pokonała w tie-breaku trzeciego seta Seone Mendez. Australijka to finalistka pierwszej edycji imprezy Warmia i Mazury Open. W decydującym pojedynku w Mrągowie zawodniczka z Antypodów musiała uznać wyższość Leśniak.