Wimbledon: zwycięskie otwarcie Janowicza!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Obawy przed meczem z Denisem Shapovalovem okazały się na szczęście bezpodstawne. Jerzy Janowicz rozpoczął tegoroczny Wimbledon od dość pewnej wygranej, pokonując Kanadyjczyka 6:4, 3:6, 6:3, 7:6(2).

Denis Shapovalov to jeden z najzdolniejszych tenisistów młodego pokolenia. Tegoroczny Wimbledon był dla niego debiutem w głównym turnieju Wielkiego Szlema – w Londynie dostał "dziką kartę" za zwycięstwo w zeszłorocznym turnieju juniorów. Kanadyjczyk w tym roku wygrał też w Guadalajarze z Janowiczem, lecz mimo wszystko losowanie należało uznać za dość korzystne dla Polaka.

Shapovalov od początku podejmował w tym meczu spore ryzyko. W pierwszej partii często nie trafiał pierwszym serwisem i podejmował spore ryzyko przy drugim podaniu. Czasem mu się to opłacało, lecz w piątym gemie Kanadyjczyk popełnił podwójny błąd serwisowy, który kosztował go przełamanie. Jerzy Janowicz serwował natomiast pewnie i wygrał dzięki temu 6:4.

Drugi set był już pod tym względem dużo słabszy, jeśli chodzi o Polaka. Musiał bronić czterech break pointów, a przy ostatnim z nich Shapovalov wywalczył przełamanie. I tym razem wystarczyło to do wygrania seta, choć przy stanie 3:5 nasz tenisista miał cztery szanse na odrobienie breaka. Nie zdołał ich jednak wykorzystać.

Decydujący dla losów całego meczu wydaje się początek trzeciej odsłony. Janowicz najpierw wygrał pięć piłek z rzędu od stanu 0-40, a później przełamał rywala. Gdy oddalił kolejnego break pointa, na tablicy wyników pojawił się wynik 3:0 dla Polaka. Po trzeciej piłce setowej Janowicz wyszedł dzięki temu na prowadzenie 2-1 w całym meczu.

Czwarty set był zdecydowanie najbardziej zacięty. Tym razem obyło się bez przełamań i wszystko rozstrzygnęło się w tiebreaku. W decydującej rozgrywce Shapovalov popsuł smecz na samym początku, a Janowicz tylko powiększał przewagę. Ostatecznie łodzianin wygrał cały mecz 6:4, 3:6, 6:3, 7:6(2) i awansował do drugiej rundy.

Kolejny mecz Polak rozegra prawdopodobnie w środę. Jego rywalem będzie rozstawiony z numerem 14 Francuz Lucas Pouille lub Malek Jaziri z Tunezji.

Jerzy Janowicz (Polska) – Denis Shapovalov (Kanada, WC) 6:4, 3:6, 6:3, 7:6(2)