Toruń: Daria Waleczne Serce

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: Antoni Cichy/Tenisklub.pl

Widowiskowy mecz Darii Kuczer i wyszarpane zwycięstwo szczecinianki były wydarzeniem pierwszego dnia Bella Cup w Toruniu. Do drugiej rundy awansowała też Maja Chwalińska.

W Toruniu rozpoczął się drugi z rzędu na polskiej ziemi turniej z pulą nagród 25 tys. dol. + hospitality. Początek przyniósł dwie dobre wiadomości. Obie w singlu. Bohaterką dnia została Daria Kuczer, która mocnym akcentem zakończyła wtorkowe zmagania.

Przez kilka miesięcy szczecinianka nie brała do ręki rakiety. Leczyła kontuzję nadgarstka. Pomogła jej wtedy determinacja. Tak jak we wtorek w Toruniu, kiedy przez prawie trzy godziny walczyła o drugą rundę, kiedy w pierwszym secie z Francuzką Lou Brouleau – 429. singlistką rankingu WTA – przegrywała 1:4. Walczyła, walczyła i zwyciężyła 7:5.

W drugim secie też goniła wynik, od 2:5 do 4:5, ale nieco zabrakło. 18-latka, skoro w drugiej partii nie wyszło, spróbowała w trzeciej. Sprawy wzięła w swoje ręce na samym początku. Szybko przełamała, wyszła na prowadzenie 3:0. A później zmierzała do drugiej rundy. Przy stanie 5:1 przegrała dwa gemy, mogło zrobić się nieco nerwowo, ale to tylko opóźniło awans Kuczer. O dwa gemy, bo przy stanie 5:3 przełamała Francuzkę.

Wcześniej do drugiej rundy zakwalifikowała się Maja Chwalińska, która powtórzyła już wynik z Warszawy. Młoda zawodniczka z Dąbrowy Górniczej pokonała 6:3, 6:3 mieszkającą w Poznaniu Rosjankę Julię Sokołowskoj. Znów nie dopisało jej szczęście w losowaniu, bo w drugiej rundzie może trafić na rozstawioną z numerem 2 Julię Glushko. W Warsaw Sports Group Open na tym samym etapie rozgrywek potyczkowała się turniejową „jedynką”.

Młodszym koleżankom w drugiej rundzie nie będzie towarzyszyć Paulina Czarnik. Po 2 godzinach i 22 minutach spędzonych na korcie przegrała 5:7, 6:2, 4:6 z inną kwalifikantką, Nadją Kolb. Podobny los spotkał turniejową „jedynkę” Sofię Szapatową, która także na pierwszym etapie zakończyła udział w Bella Cup.

Zwycięstw zabrakło niestety w deblu. Dwa polskie duety wyszły na kort i oba przegrały. Julia Oczachowska i Adrianna Sosnowska z Rosjankami Eliną Neplij i Aleksandrą Pospelową, a Joanna Zawadzka i Alicja Zduniak z rozstawionymi z numerem 4 Ksenią Pałkiną Ułukan i Sofią Szapatową.

Pierwsza runda debla:
W. Łapko, A. Morgina (Białoruś, Rosja, 1) – J. Lewis, B. Miklova (Nowa Zelandia, Czechy) 6:3, 6:1
N. Bains, J. Wacnik (Australia, USA, 3) – M. Gałka, C. Stepan (Polska, Niemcy) 6:1, 6:1
K. Pałkina Ułukan, S. Szapatowa (Gruzja, 4) – J. Zawadzka, A. Zduniak (Polska) 6:0, 6:4
E. Neplij, A. Pospelowa (Rosja) – J. Oczachowska, A. Sosnowska (Polska, WC)