Rzym: Halep – Switolina w finale, Ukrainka wyprzedzi Radwańską

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Simona Halep i Elina Switolina zagrają w finale Internazionali BNL d’Italia. To nie bez znaczenia dla Agnieszki Radwańskiej. Ukrainka zepchnie ją na 10. miejsce w rankingu WTA i kosztem Polki będzie rozstawiona z numerem 8 w Roland Garros.

Niedzielny finał na kortach Foro Italico będzie starciem rumuńsko-ukraińskim. Znakomitą passę na mączce kontynuuje Simona Halep, która w sobotę wygrała dziesiąte spotkanie z rzędu. Drugą finalistką została Elina Switolina, a ona w tym sezonie finałów nie zwykła przegrywać. Wygrała wszystkie trzy, w których uczestniczyła.

Droga obu do decydującego o tytule spotkania była zgoła inna. Rumunka zwyciężyła 7:5, 6:1 Kiki Bertens. W pierwszym secie emocji nie brakowało. Halep długo miała przewagę przełamania, ale przy stanie 5:3 Holenderka obroniła pięć setboli, by ostatecznie doprowadzić do remisu 5:5. Mistrzyni z Madrytu to nie zatrzymało, bo wygrała dwa kolejne gemy, a drugą partię rozstrzygnęła w zaledwie 28 minut.

To i tak dłużej niż trwał pojedynek Switoliny z Garbine Muguruzą. Po 24 minutach, kiedy 22-letnia Ukrainka prowadziła 4:1, Hiszpanka kreczowała. Mimo bardzo niekorzystnego wyniku, do momentu poddania meczu stawiała opór rywalce. W dwóch ostatnich gemach obie tenisistki rozegrały 22 punkty. Co ciekawe, mistrzyni Roland Garros po raz trzeci w tym sezonie kreczowała przy stanie 1:4 w pierwszej partii. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w Brisbane w meczu z Alize Cornet i w Dubaju, kiedy grała z Kateriną Bondarenko.

Switolina już zapewniła sobie powrót do Top 10. W poniedziałek znajdzie się w najgorszym wypadku, czyli porażki w finale, na 9. pozycji w rankingu WTA. To oznacza, że na 10. miejsce spadnie Agnieszka Radwańska. Ukrainka rzutem na taśmę zagwarantowała sobie rozstawienie z numerem 8 w Roland Garros. Polka zagra z "9". Jeśli 22-latka zwycięży Halep w niedzielnym finale, zostanie nowym numerem sześć na świecie. Tak wysoko notowana jeszcze nie była.