Madryt: turniej główny bez Janowicza

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz nie przebrnął kwalifikacji w Madrycie. Polak miał piłkę setową w pierwszym secie, ale ostatecznie w obu partiach lepszy okazał się Pierre-Hugues Herbert.

Łodzianin po raz drugi z rzędu musi się obejść smakiem udziału w turnieju ATP. Tak jak kilka dni temu w Monachium niewykorzystane szanse w pierwszym secie zemściły się i przesądziły o jego porażce. Janowicz uległ 6:7(6) i 6:2. Niemal tak samo wyglądał wynik jego poprzedniej konfrontacji z Herbertem. Dwa lata temu w Halle przegrał 6:7(5), 2:6.

W Madrycie Polak dzielnie walczył z notowanym w pierwszej setce Francuzem i przez kilka gemów udowadniał, że niewiele dzieli go od rywali notowanych aktualnie kilkadziesiąt pozycji wyżej. W pierwszej partii pewnie utrzymywał podanie poza jednym gemem, przy stanie 3:4, kiedy musiał bronić dwóch break pointów. Wyszedł jednak obronną ręką z sytuacji.

O losach seta decydował tie break. Popularny "Jerzyk" ponownie znalazł się w trudnym położeniu. Zaczął od mini breaka, ale później przegrał dwie piłki przy własnym podaniu. Doprowadził do wyrównania i nawet miał setbola przy stanie 6-5. Herbert wykorzystał własny serwis i oddalił zagrożenie. Kolejne akcje też padły jego łupem i wygrał tie breaka 8-6.

W drugiej partii Janowicz nie był w stanie zyskać przewagi podaniem. W pierwszym gemie obronił jeszcze break pointa, ale w trzecim i piątym już nie. Francuz objął prowadzenie 4:1. Do zwycięstwa wystarczyło mu wygrywanie gemów serwisowych i tak robił. Dwukrotnie nie stracił nawet punktu i pokonał Polaka 6:2.