Singapur: Radwańska eliminuje mistrzynię Roland Garros

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W środę Agnieszka Radwańska pokonała Garbine Muguruzę i odniosła pierwsze zwycięstwo w tegorocznych Mistrzostwach WTA. Polka przekreśliła w ten sposób szanse Hiszpanki na wyjście z grupy.

Obie tenisistki rozpoczęły mecz od pewnie utrzymanych serwisów. W czwartym gemie Hiszpanka dwukrotnie nie wykończyła akcji przy siatce i krakowianka jako pierwsza zdobyła przełamanie, dzięki czemu objęła prowadzenie 3:1. Mistrzyni Roland Garros błyskawicznie odrobiła jednak stratę. W szóstym gemie nasza najlepsza reprezentantka po raz drugi przełamała serwis rywalki, ale ponownie nie była w stanie powiększyć przewagi przy pomocy własnego podania. Chwilę później Hiszpanka zakończyła serię „breaków” i wyrównała na po 4. W dziewiątym gemie finalistka Wimbledonu z 2012 roku po raz trzeci z rzędu nie była w stanie utrzymać podania i Muguruza stanęła przed szansą na zakończenie seta przy pomocy własnego serwisu. Reprezentantka Hiszpanii nie wykorzystała jednak tej okazji. Starsza z sióstr Radwańskich wyrównała, a po chwili w końcu wygrała własny serwis i wyszła na prowadzenie 6:5. Dwunasty gem miał nie zwykle zacięty przebieg. Triumfatorka z Paryża miała dwie szanse, żeby doprowadzić do tie-breaka, ale obie wypuściła z rąk. Przy równowadze popełniła podwójny błąd serwisowy, co dało pierwszą piłkę setową obrończyni tytułu. Hiszpanka w tym momencie posłała dwa serwisy nie do odbioru i po raz trzeci miała okazję doprowadzić do tie-breaka. Krakowianka jeszcze raz zdołała wyrównać w tym gemie, ale czwarta szansa okazała się dla Muguruzy szczęśliwa i o losach seta musiała zadecydować dodatkowa rozgrywka do siedmiu punktów. W tie-breaku trzecia rakieta świata zagrała koncertowo i oddała rywalce tylko jeden punkt.

To niepowodzenie nie podłamało jednak 23-latki urodzonej w Caracas, która już na początku seta przełamała krakowiankę i wyszła na prowadzenie 2:0. Nasza najlepsza reprezentantka błyskawicznie odrobiła jednak stratę. Później obie zawodniczki pilnowały własnych serwisów, aż do siódmego gema, w którym Muguruza prowadziła 30:0, ale nie zdołała utrzymać podania. To wyraźnie podłamało skrzydła Hiszpance, która do końca meczu była w stanie zdobyć już tylko jeden punkt. Radwańska przy piłce meczowej popisała się wspaniałym minięciem z backhandu po linii i mogła cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w tegorocznych Mistrzostwach WTA.

Wygrana Polki sprawiła, że bez względu na wynik ostatniego meczu, pewna pierwszego miejsca w Grupie Białej może być Swietłana Kuzniecowa. Szans na awans do półfinału nie ma już Hiszpanka. O drugie miejsce w Grupie Białej w piątek zagrają Radwańska i Karolina Pliszkova.