US Open: Świątek musi poczekać na finał

/ Antoni Cichy , źródło: Korespondencja z Nowego Jorku, foto: Antoni Cichy/Tenisklub

Iga Świątek i Kaja Juvan zostały zatrzymane w półfinale juniorskiego US Open. Polsko-słoweńska para przegrała 3:6, 6:4, 4-10 z Amerykankami Jadą Myii Hart i Eną Shibaharą.

Na upragniony finał nasza zdolna 15-latka musi poczekać przynajmniej do stycznia i rozgrywanego w Melbourne Australian Open. W Nowym Jorku tak jak w Londynie barierą zaporową okazał się półfinał. Polka i Słowenka były bliżej zwycięstwa niż dwa miesiące temu, kiedy ugrały tylko cztery gemy, ale efekt końcowy pozostał niezmienny.

Świątek z Juvan mają czego żałować. W pierwszym secie jako pierwsze przełamały, w siódmym gemie miały cztery break pointy (w szóstym same obroniły dwa). Niewykorzystane szanse podziałały negatywnie i przełożyły się na stratę podania przy 3:4, skończyło się 3:6.

Porażka w pierwszym secie powodem do ogromnego niepokoju jeszcze nie była. Już raz w tym turnieju polsko-słoweński duet przegrał otwierającą partię, by wygrać drugą i super tie breaka. Częściowo scenariusz się powtórzył, ale niestety dla reprezentantki stołecznej Legii i jej partnerki tylko częściowo.

Drugiego seta wygrały po przełamaniu w samej końcówce, kiedy prowadziły 5:4. Super tie break potoczył się natomiast zgoła inaczej niż ten sprzed dwóch dni. Polka ze Słowenką zamiast wypracować sobie wysoką przewagę, od razu straciły dystans do Amerykanek. Hart i Shibahara od stanu 2-2 wygrały sześć kolejnych piłek. Po takim ciosie Świątek i Juvan już się nie podniosły.

Nasza zdolna tenisistka nie ukrywała, że liczy na finał, a nawet tytuł. Znów zabrakło jednego zwycięstwa, by grać w najważniejszym meczu turnieju. Do trzech razy sztuka.

Antoni Cichy, Nowy Jork

Półfinał debla:
J. M. Hart – E. Shibahara (USA) – I. Świątek, K. Juvan (Polska, Słowenia, 5) 6:3, 4:6, 10-4